HRADILOVÁ, B. Zlín FCK Technology [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Štěpán, Marek

Práce  částečně věnuje kontaktu vnějšího a vnitřního prostředí, prostředí stavěného a urbanisované přírody. Urbanismus je stavěný na kontrstu těchto dvou prostředí - pravoúhlých domů a organických křivek okolí. Stanovená koncepce domu má tzv. dánských systém hmotovéh ořešení s odebíráním jednotlivých místností, či modulů. Chodbový přirozeně prosvětlený systém domu skýtá dostatečné množství sociálního kontaktu.  Architektonický výraz je standartní, soudobý. Přetavení původních úvah do výsledného domu je s výhybkou. Převod do materiality je úspěšný a standartní.  Výsledná práce splňuje zadání.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B Diplomantka si vytýčila oblast zkoumání  v rámci řešeného zadání. Toto téma v průběhu návrhu upravila a částečně opustila. Výsledek odpovídá zadání. 
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Kudla, David

Autorka diplomové práce velmi dobře vnímá potřebu posilování tvorby komunity, společenských kontaktů, a že se stávají čím dál důležitější v dnešní přetechnizované společnosti. Situaci ještě více umocňuje výskyt AI. Proto je posílení osobního pouta mezi obyvateli zcela zásadní pro zdravý rozvoj společnosti a minimalizování extremistických nálad. Za principem uzavírání lidí ve svých bytech vidí pohodlnost člověka a perfektní, vyladěný komfort v interiéru versus nekontrolovatelné, nepředvídatelné a překvapivé změny v exteriéru. Jak je správně uvedeno v abstraktu diplomové práce, v současné době se potýkáte s nedostatkem kvalitních exteriérových prostorů, které jsou předpokladem pro zvýšení mezilidské interakce. I přes to, že je toto ústředním tématem, je výkres situačního řešení velmi schematicky a postrádá větší detail, který by byl v kontrastu k dnešním nekvalitním veřejným prostorům. Chybí zde charakterizování jednotlivých ploch, zobrazení mobiliáře a nebo pozic keřového patra a stromů, jak o nich autorka píše ve vztahu ke stínění fasád v létě. Naopak kladně lze považovat napojení vnitřního veřejného prostoru na sousední park a prostupnost celého území, což umožňuje setkávání se s obyvateli ze širšího okolí. Umístění individuální dopravy umožňuje uvolnění pozemku pro bezpečný pohyb obyvatel. Vnitřní dispozice je členěna logicky, s navrženými šířkově velkorysými chodbami. Každé z podlaží má ve své sekci venkovní terasu ke vzájemným kontaktům zdejších obyvatel. Některé polohy těchto teras jsou odtržené od svislé komunikace a vyskytují se na konci chodeb. Není tak zcela využit potenciál nápadu, protože se nepracuje s fenoménem náhodně procházející osob po páteřních komunikacích. Větrání bytů je navržené jako příčné s předpokladem vypouštění odpadního vzduchu oknem do prostoru vnitřní chodby. Toto řešení je problematické vzhledem k volně šířenému hluku z bytu (narušení intimity) a zároveň výskytu pachu z odpadního vzduchu. Pro takto navrženou dispozici je nutné navrhnout nucené větrání. Celkově lze konstatovat, že autorka diplomové práce naplnila své zadání a pouze v některých technickým drobnostech je řešení diskutabilní. Podobně lze přistoupit k málo detailní situaci, což je spíše zaviněno nezobrazení některých hladin při generování finálního výstupu, než že by parter nevyužíval svůj velký potenciál. Návrh má svoji logiku, je orientován na potřeby lidí a svou architekturou vytváří vhodné prostředí pro život.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 159453