MAREČKOVÁ, K. Využití včelího pylu jako bioindikátoru stavu životního prostředí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Čáslavský, Josef

Posudek Marečková Diplomová práce byla zaměřena na využití pylu a medu jako bioindikátorů stavu životního prostředí. Tématicky představuje první práci s tímto zaměřením na našem ústavu, díky čemuž bylo nutno operativně řešit řadu problémů neočekávaně se vynořivších. Experimentální část práce byla z kapacitních důvodů realizována v laboratořích brněnské pobočky Českého geologického ústavu. Ke zpracování diplomové práce přistupovala diplomantka aktivně od samého počátku, neboť se spolupodílela na vytvoření zadání. Jejími nespornými klady byly pečlivost a systematičnost při provádění laboratorních experimentů a rovněž i chvályhodná komunikativnost. Jedinou slabší stránkou diplomantky byl přenos myšlenek z podoby nehmotné do formy psané. Při celkovém hodnocení předložené diplomové práce tuto doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm výborně /A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vávrová, Milada

Předložená diplomová práce byla zaměřena na problematiku využití pylu jako vhodného bioindikátoru pro hodnocení úrovně kontaminace ekosystému. Práce je sepsána celkem na 89 stranách textu, který je doložen grafy, obrázky, schematy a strukturními vzorci. Přestože poměr teoretické a praktické části je téměř stejný, některé kapitoly v rešeršní části jsou příliš rozvláčné (kapitoly o medu) vzhledem k tomu, že cílem práce bylo věnovat se pylu jako bioindikátoru. Obsáhlá část rešerše je také věnována charakteristice pesticidů, které byly v biotických matricích sledovány a možnostem analytického stanovení pesticidů, které se mohou vyskytovat v medu. Autorka použila při zpracování rešerše celkem 47 literárních zdrojů, kde se téměř nevyskytují zdroje z časopisů, vesměs převládají internetové zdroje, které nemusí být ve všech případech vhodné a vypovídající. Část zdrojů představují různé učební texty a také knihy, včetně zahraničních. Experimentální část je popsána důkladně, včetně příkladů nejrůznějších výpočtů. Vlastní stanovení pesticidů bylo prováděno nejprve kapalinovou chromatografií s detektorem DAD. Veškeré identifikované pesticidy jsou spolu s chromatografickými charakteristikami prezentovány v tabulkách a tyto tabulky jsou v textu doloženy chromatogramy. Kromě LC/DAD byla rovněž použita také metoda GC/MS. Také tato metodická oblast je velmi dobře zpracována. V tomto případě byly z experimentálních dat vypočteny LOD a LOQ. V tabulkách ve výsledkové části jsou uvedeny (tabulka 15 a 16) naměřené a vypočítané hodnoty pro vzorky pylu a medu s přídavkem standardu. Mohla by autorka diplomové práce vysvětlit, co jsou naměřené a co vypočtené hodnoty? Poněkud nejasně také působí další tabulky 17 – 22, kde jsou prezentovány výsledky analýz vyhodnocených metodou SCAN, včetně porovnání získaných hmotnostních spekter s knihovnou spekter. Pokud jsou tu uvedeny nadpisy tabulek jako např. sloučeniny společné pro všechny vzorky rouskového pylu, pak je zavádějící pravděpodobný původ zdrojů, tj. kontaminace z laboratoře, kontaminace z kolony, laboratorní kontaminace apod. V závěru práce je uvedeno, že zvolená metoda GC/MS pro stanovení pesticidů by byla vhodná v případě, pokud by byl použit lepší analyzátor, např. iontová past. Protože předpokládám, že metoda byla optimalizována pro detektor použitý k vlastní experimentální práci, což vyplývá i z textu diplomové práce, pokládám toto tvrzení za předčasné, pokud nebyl optimalizován rovněž postup s iontovou pastí. Předložená práce představuje ucelenou studii, která je velmi zajímavá z hlediska využití bioindikátorů i z hlediska vlastního záměru, tj. řešit oblast, která není zcela běžná. Na základě toho hodnotím tuto práci klasifikačním stupněm "B".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Závěry práce a jejich formulace B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace B
Logické členění práce A
Úroveň jazykového zpracování A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 33015