TOMÁNEK, D. Přístroj pro identifikaci parametrů přístrojového transformátoru napětí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Dohnal, Petr

Student projevil o práci zájem a pracoval na ní samostaně, svědomitě často velmi tvrdě a neústupně v okamžicích, kdy se nedařilo dosáhnout požadovaných parametrů. Student dodržel všechny pokyny vedoucího a konzultantů. Úroveň práce je velmi dobrá, student používá informace získané v teorii i při praktické práci, požívá vlastní postřehy při aplikaci teoretických principů a pouček, správně a bez zaváhání komentuje a aplikuje postřehy získané při testování funkce vzorku přístroje. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Valenta, Jiří

Student předložil k obhajobě práci s názvem Přístroj pro identifikaci parametrů přístrojového transformátoru napětí. Práce je přehledně členěna do sedmi kapitol. První dvě kapitoly se věnují obecně přístrojovým transformátorům z pohledu teoretického a technologického. Jedná se o kapitoly zpracované na základě vhodné literatury. V této části jsem nenalezl žádné závažné nedostatky. Pouze části věnované obecně materiálům a technologii mohly být vzhledem k zaměření práce zkráceny. Vlastní práce začíná v kapitole třetí, kde student aplikuje teoretické poznatky na daný přístrojový transformátor a vysvětluje postup, jak získat jednotlivé parametry náhradního schématu transformátoru z měření napětí, proudů a výkonů. V této části mám pouze připomínky k Obr. 16, který neodpovídá zapojení pro měření ve stavu naprázdno, a rovnici (3-5), která je špatně. Kapitola čtvrtá se věnuje problematice parazitní kapacity vinutí, možnostem, jak ji změřit a zařadit do náhradního schématu. Aplikuje se metoda identifikace z rezonančního kmitočtu. V této části jsem nenašel žádné nedostatky. Příklady vlastního měření a určení parametrů pro konkrétní transformátor jsou uvedeny v kapitole páté. Zde rovněž nejsou nedostatky, snad kromě špatně uvedeného názvu přístroje pro měření odporu. Těžiště vlastní práce je v kapitole šesté. Nejprve student navrhl koncepci přístroje pro automatizovanou identifikaci parametrů přístrojového transformátoru napětí, poté navrhl, vyrobil a osadil desku plošných spojů. Následně vytvořil v programu LabView ovládací a vyhodnocovací program pro měření a výpočet parametrů náhradního schématu včetně parazitní kapacity. Toto část je velmi rozsáhlá co do objemu vynaložené práce a svědčí nejen o studentových tvůrčích schopnostech v rovině teoretické, ale i o praktických schopnostech uvést navržené dílo do skutečné podoby s následným ověřením. V této části mám pouze poznámku k Obr. 85, který je nečitelný při černobílém tisku. Práce je zpracována velmi pečlivě i z pohledu grafického, na škodu je jen pár překlepů či gramatických chyb (např. str. 45 - "pomocí Pythagorovi věty"). Práci hodnotím výborně a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 82854