POLÁK, R. Měření komplexní permitivity materiálů v mikrovlnném pásmu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Cílem diplomové práce bylo vybrat vhodnou metodu, navrhnout a realizovat pracoviště pro měření komplexní permitivity materiálů v mikrovlnném pásmu. Diplomant vybral metodu využívající dutinový válcový rezonátor. Tento rezonátor navrhl pro frekvenci 10 GHz, v programu ANSYS HFSS modeloval, realizoval a ověřil funkčnost vybrané metody. Oceňuji, že vyšetřil vliv buzení, teflonových kroužků a materiálu rezonátoru na elektrické parametry rezonátoru. Diplomant navrhl rezonátor ještě pro frekvenci 25 GHz, který se mu bohužel z časových důvodů nepodařilo realizovat. I přesto, zadání diplomové práce bylo splněno. Po formální stránce je práce solidně zpracována. Diplomant při řešení své práce prokázal, že je schopen řešit úkoly inženýrské praxe a jeho znalosti jsou na dobré úrovni.
Předložená práce v úvodu obsahuje přehled metod měření komplexní permitivity mikrovlnných materiálů. Následuje detailnější popis metody založené na využití dutinových rezonátorů, návrh vlastního rezonátoru a jeho analýza. Závěrem jsou uvedeny výsledky prvotních měření. Práce je členěna přehledně a účelně, vyjma použití dvou krátkých podkapitol čtvrtého řádu. Ocenil bych lepší obrazovou dokumentaci především v kapitolách 1.4.1 a 1.4.2 a názorné souhrnné srovnání jednotlivých metod například formou vhodně členěné tabulky. Diskutabilní je nedestruktivnost měření s realizovaným rezonátorem, pro které potřebujeme vzorek s malým rozsahem použitelné velikosti (mezi příčným průřezem rezonátoru a oblastí mezi spojovacími šrouby. Oceňuji analýzu rezonátoru po stránce hodnocení vlivu jednotlivých konstrukčních prvků (například tvar, pozice a velikost budící smyčky) a snahu o potlačení nežádoucích vidů.
eVSKP id 52383