CHYTIL, J. Laboratorní impulsní zdroj řízený procesorem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Šebesta, Jiří

Zadání bakalářské práce vzniklo z vlastní iniciativy studenta. Tomu odpovídá i velmi kladný přístup studenta k řešení práce, který danou problematiku často konzultoval a předkládal různé přístupy k řešení. Výsledkem práce je velmi zdařilé řešení programovatelného napájecího zdroje i přes některé nedostky uvedené v závěru práce. Velmi kladně hodnotím koncepčnost návrhu a sestavení aplikačního programu pro ovládání zdroje z PC. Komplexnost práce prověřila schopnost samostané vývojářské práce jak v oblasti návrhu analogových obvodů, tak i procesorových systémů včetně aplikačního programování na PC. Z formálního hlediska je práce napsána přehledně a logicky členěna, od základního návrhu přes realizaci a závěrečné podrobné měření, a to bez výraznějších terminologických a gramatických chyb a bez překlepů. Drobnou připomínku lze mít ke grafům z osciloskopických měření, kde sice jsou uvedeny rozsahy ve vertikální a horizontální ose s osovým křížem a s dílky, avšak bez mřížky, což zhoršuje čitelnost naměřených průběhů. Závěrem lze tvrdit, že bakalářská práce má velmi vysokou úroveň, čemuž odpovídá i celkové hodnocení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Předložená práce je na vysoké úrovni, rozsahem i zpracováním přesahuje obvyklý standard bakalářských prací. Student evidentně velmi dobře porozuměl problematice spínaných napájecích zdrojů a jejich návrhu, práce svědčí o jeho cílevědomosti a pečlivosti. Výsledkem práce je velmi dobře technicky provedený a promyšlený spínaný napájecí zdroj, i když autor objektivně přiznává, že zdroj by měl mít lepší provozní parametry. Jako velmi inovativní hodnotím možnost vícekanálového měření veličin po připojení zdroje k PC, čímž se z pouhého zdroje stává komplexní zařízení. Programové vybavení pro PC je také evidentně velmi dobře propracované, což svědčí o jasné představě studenta o požadovaných funkcích zdroje a také o jeho širokých znalostech. Samotná práce je psána srozumitelně, bez větších formálních prohřešků. Poněkud rušivě působí jen několik nedokončených a neobratně formulovaných vět. Přehlednosti práce by přispělo rozlišení popisu obrázků od samotného textu. Problém měření proudu pomocí bočníku, který v prezentovaném řešení způsobuje změnu výstupního napětí, lze řešit pomocí běžně dostupných integrovaných obvodů (tzv. High-Side Measurement Current Shunt Monitor). Ty umožňují měřit proud pomocí bočníku na kladné napájecí větvi a neovlivňují tak výstupní napětí (to je v takovém případě kompenzováno běžnou zpětnou vazbou stabilizátoru).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
97

Otázky

eVSKP id 39223