ŠMELKA, M. Vývoj systému pro detekci pozemních min [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Doležal, Tomáš

Autor ve své práci zpracovává zásadní aspekty detekce výbušných zařízení. Současná verze práce se zásadně neliší od předchozí verze, která nebyla úspěšně obhájena. I když autor provedl určité úpravy a doplnění, hlavní koncepty a metodologie zůstávají převážně stejné. Implementace algoritmů a praktická část práce se zdají být více zaměřeny na základní replikaci existujících přístupů, než na vlastní komplexní výzkum, inovace a návaznost na aktuální trendy a metody, což je způsobeno nedostatečným zájmem studenta pravidelně komunikovat téma s vedoucím práce a účastnit se konzultací. K dosažení vyšší akademické úrovně by práce měla obsahovat analýzu a využití nových metod a technik, které je možné využít pro detekci předmětů pod zemí, včetně kritické diskuze o jejich výhodách a nevýhodách. V práci se nachází množství překlepů a některé jednoduché koncepty jsou popsány zbytečně složitě, což může komplikovat jejich pochopení. Dále je nutné zmínit, že student poslal vedoucímu práci ke kontrole poprvé až poté, co ji nahrál do systému. Studentovi nechávám prostor pro obhajobu E - 56 b.

Navrhovaná známka
E
Body
56

Posudek oponenta

Povalač, Aleš

Na dopracování bakalářské práce měl student přes dva měsíce času, výrazného zlepšení se však práce bohužel nedočkala. Student opravil některé oponentem vytýkané nedostatky, jako je řádkování či používání termínu dron. Úroveň textu však stále neodpovídá základním požadavkům na vysokoškolskou práci, obsahuje nepřijatelné množství hrubých chyb a překlepů (namátkou: dokut, spět, výbran, nálezy kde by se nemněli dít). Student minimalisticky doplnil výběr použitých modulů, který ale působí spíš účelově než jako skutečná rešerše. Např. přidání modulu H-můstku pro motory MOT351, který je založený na stejném obvodu L298N jako zvolený MOT797, zavrhl kvůli jinému zapojení vývodů. Jedná se navíc o katalogová čísla konkrétního eshopu, ze kterého byly do práce přeloženy popisy, ne relevantní označení výrobce. Dále byla doplněna Bluetooth komunikace pro dálkové ovládání a jednoduché GUI v MATLABu. Stále však celé řešení působí jako dětská hračka na úrovni maximálně základní školy, schéma zapojení je namalované v hobby nástroji Fritzing, pro úplnost by bylo nutné je zkombinovat s pokusem o Eagle schéma v příloze. Zatímco zadání práce doporučuje tři relevantní vědecké práce z oblasti robotiky a vyhledávání min, student cituje téměř výhradně internetové zdroje, popisy čínských modulů a eshopy. Většina výtek z posudku původní verze práce, jako je omezená funkčnost modelu, nedostatečná hloubka simulace a povrchní technické analýzy, zůstává aktuální. I přes rozšíření a dílčí opravy tedy stále považuji zadání práce za nesplněné a práci k obhajobě nedoporučuji.

Navrhovaná známka
F
Body
35

eVSKP id 161928