PAVLÍČEK, T. Hydraulické řešení vírové turbiny pro lokalitu Rosenauerův mlýn [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Haluza, Miloslav

Diplomant pracoval iniciativně, své úsilí zaměřil na skutečnost, že tento stroj bude vyroben a používán v praxi  na vodním díle Rosenauerův mlýn. Nebezpečí  u kvality tohoto hydraulického návrhu vírové turbiny je především v tom , že zpracovává hydraulickou energii velmi malého spádu, a poněvadž je zde velký průtok, je zde nebezpečí tvorby vtokových vírů. Vznik vtokových vírů diplomant konzultoval i mezifakultně - na Fakultě stavební VUT v Brně. Vznik tohoto jevu.který by byl v neprospěch provozu turbiny by mělo být minimalizováno. Kvalita zpracování hydraulické energie byla ověřována numerickými simulacemi, výsledek návrhu oběžného kola je v 3-D modelu, takže bude poměrně přesně vyrobitelné.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Veselý, Jindřich

Zadání diplomové práce vychází z konkrétního praktického použití vírové turbíny na lokalitě s definovanými parametry i technickými omezeními vycházejícími z aktuální situace. Z toho pak vyplynula značná šíře řešené problematiky od hydraulických přes projekční aspekty až k detailnímu konstrukčnímu řešení definovaných uzlů. Diplomantovi se podařilo shromáždit, vyhodnotit i aplikovat jak teoretické, tak následně i praktické informace z dostupné literatury, jejíž seznam je přehledně uveden v závěru práce. Vlastní přínos diplomanta spočíval v přenesení teoretických znalostí do konkrétního řešení za použití sofistikovaných moderních nástrojů určených k řešení takto komplikovaných problémů. Spojení s praxí je v tomto případě zajištěno konzultacemi s renomovanými odborníky v oboru vodních turbín i vodního stavitelství.V práci se vyskytují i některé nedostatky plynoucí spíše z nepozornosti při psaní textu než z nedostatku technických znalostí. Konkrétně se v několika případech jedná o gramatické chyby – shoda podmětu s přísudkem, opakování jednoho odstavce dvakrát a nepřesné použití některých technických výrazů. V práci je například několikrát použito slovní spojení průměr turbíny, což prakticky znamená že jde o průměr oběžného kola turbíny. Jako na jeden z mála technických nedostatků upozorňuji na tvrzení v kapitole 4.1, druhý odstavec, kde diplomant uvádí, že „Pro kapalinu proudící bez rotace je Coriolisovo číslo rovno jedné“. Tento předpoklad evidentně není správný. Z technického hlediska diplomant zadání práce splnil co do rozsahu i technické úrovně velmi dobře a z těchto důvodů doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 150051