JAVORSKÝ, L. Zabezpečení kvality systémů RHEL s vysokou úrovní zabezpečení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedlák, Petr

Vysoce specializovaná závěrečná práce s využitím hlubokých teoretických znalostí a praktických dovedností splnila stanovený cíl  zvýšení zabezpečení testovacího prostředí. Forma práce plně odpovídá technologickým požadavkům na odolnost systémů a jejich zabezečení v praxi formou vytvoření testovacích nástrojů. Samozřejmostí řešení je praktická implementace a integrace se stávajícími testovacími procesy operačních systémů RHEL s využitím cloudových technologií a ekonomické zhodnocení formou modelu ROSI. Doplňující dotaz: V jaké fázi se implementace navrženého řešení momentálně nachází?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Praktická využitelnost výsledků A
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A
Práce s informačními zdroji, včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Matěj,, Týč

Autor ve své práci popisuje vznik nové metody na testování komponent operačního systému, jenž je natavený s ohledem na své maximální zabezpečení, tj. jinak, než výchozím způsobem. Ve rešeršní části popisuje kontext a rozhodování o způsobu implementace metody, dále pak srozumitelně popisuje samotnou implementaci, a v závěru práce nechybí ekonomické zhodnocení. Autor dosáhl cíle práce - nastudoval praktickou úroveň problematiky tak, že byl schopen navrhnout a implementovat prototyp, který byl úspěšně použitý. Při samotném řešení tedy demonstroval schopnost psát kód, pracovat s daty, a koordinovat svou práci na projektu s několika týmy. Práce samotná má úroveň odpovídající diplomové práci, s mírnými nedostatky: V kapitole 1 jsou v rešeršní části podrobně zmíněné oblasti, které nemají významný dopad na práci jako takovou (např. systém RPM, fungování virtuálních strojů) Kapitoly 2 a 3 jsou obtížněji čitelné, a schází zde např. diagramy, které by mohly posloužit čtenáři jako vodítko hutným textem. V práci je v malém množství rovnoměrně přítomná úrovňová nevyváženost, kdy autor občas odskakuje z textu vyšší úrovně k detailům, které buď nemají zprostředkovanou potřebnou návaznost na okolní text, nebo které jsou samy o sobě nepodstatné. Samotný předmět práce je v souladu s trendy, které poukazují na podceňovanou důležitost rychlé zpětné vazby, častého testování, a zkracování front uvnitř organizace. Ačkoli je autor schopen dopad své práce zhodnotit ekonomicky pozitivně již na kvantitativní bázi, kvalitativní analýza by výsledek práce vyzdvihla ještě výše. S přihlédnutím ke komplexnosti problematiky a k dosaženým výsledkům práci hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Praktická využitelnost výsledků A
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B
Práce s informačními zdroji B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 158745