MĚRKA, I. Výpočet teplotního pole přípojnicového mostu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Diplomová práce pana Měrky na téma Výpočet teplotního pole přípojnicového mostu, vychází ze zadání Brněnské pobočky firmy ABB, která by ráda implementovala numerické výpočty z oblasti přestupu tepla do svého výrobního procesu. Student s tématem přišel sám a docházel na konzultace pravidelně a připraven. Dokázal pracovat samostatně a řešit problémy s nadstandardním nasazením. Nastudoval problematiku mechanismů vzniku a přestupu tepla a seznámil se konstrukčním řešením daného přípojnicového mostu firmy ABB, na kterých postavil řešení své diplomové práce. V průběhu práce se potýkal s problémy, které dokázal samostatně řešit. Náročnost na výpočet a nastavení matematicko fyzikálního modelu byla v této míře více než náročná, jelikož se jednalo o simulace na reálném zařízení, zahrnující na jedné straně řešení elektrické simulace jako zdroje tepla, respektive ztrátového výkonu a přestupu tepla na straně druhé. Diplomant se potýkal také s nedostatečnou kapacitou výpočtového hardware, kterou do jisté míry eliminoval přepracováním geometrického modelu přípojnicového mostu. V praktické části pak provedl srovnání numerického modelu s oteplovací charakteristikou přípojnicového mostu, na kterém probíhaly testovací zkoušky. Z výsledků prvních simulací pak diplomant vyšel při návrhu a optimalizaci proudění ve vzduchem chlazeném mostu. Diplomant zde srovnal i několik možností ve změně numerického modelu. Shoda modelu s realitou vykazuje jisté nedokonalosti, nicméně další optimalizace by znamenala nárůst požadavků na výpočetní hardware. Výsledky pro takto velký a rozsáhlý model jsou přijatelné a přinášejí námět na další práci do budoucna. Jako velké plus oceňuji model elektromagnetického pole, který popisuje vliv skin efektu a proximity efektu, který není systém Flow Simulation popsat a diplomant si tak musel osvojit i základy práce v systému ANSYS Maxwell. Po konzultaci s vedením firmy ABB a dle výše uvedeného, konstatuji, že všechny body zadání byly splněny a hodnotím práci A
Student svoji diplomovou práci na téma VÝPOČET TEPLOTNÍHO POLE PŘÍPOJNICOVÉHO MOSTU vypracoval v rozsahu 55ti stran a rozdělil ji do 8 hlavních kapitol. V úvodu práce se student soustředí na základní teorii přestupu tepla, na kterou navazuje teoretickým rozborem tepelných ztrát ve vodičích včetně problematiky skin efektu a přechodového odporu. Dále se autor zabývá problematikou chlazení rozvodných zařízení s podrobnějším zaměřením na zkoumaný typ rozvaděče. Následuje kapitola zaměřená na použitý typ simulačního SW SolidWorks Flow Simulation a použitou metodu konečných objemů. Vzhledem k náročnosti výpočtu autor pro své řešení používá zjednodušený 3D model rozvaděče. V poslední části jsou rozebrány výsledky analýz pro dané varianty. Uváděné výsledky jsou přehledně prezentovány ve formě barevných obrázků a grafů, které jednotlivé varianty prezentují a poukazují na dosažené výsledky. Práce je po formální stránce zpracována kvalitně, obrázky jsou v dostatečné ostrosti. Jedině obrázek 31 nedává dostatečnou představu o struktuře vytvořené sítě. V práci autor uvádí, že v rámci řešeného problému narážel na hranici HW možností pro upočitatelnost daných úloh. Tato hranice jej limitovala pro získání přesnějších výsledků. V práci student prokázal snahu o hlubší nastudování řešené problematiky, a proto práci hodnotím stupněm A -90.
eVSKP id 94501