ŠVEC, O. Konfigurace a testování funkce přizemnění postižené fáze pomocí terminálu pro chránění a řízení ABB [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Bakalářská práce studenta Ondřeje Švece se zaobírá problematikou přizemnění postižené fáze v odporově uzemněné síti. Účelem práce je implementace metody přizemnění postižené jako alternativy k opětnému zapínání do komerčně dostupného terminálu REF615. Předložená bakalářská práce obsahuje minimum pravopisných i gramatických chyb. Občas se v práci vyskytne mírně zavádějící tvrzení. Na některé obrázky není v textu odkazováno, avšak z kontextu je vždy patrné, který obrázek je popisován. Největší nedostatek vidím v nesynchronicitě průběhů injektovaných proudů s některými binárními signály z terminálu (např. v Obr. 5.8 začíná stav 4 dříve, než je aktivován binární vstup 6). Až na výše zmíněné nedostatky je bakalářská práce na velice dobré úrovni. Použitá literatura je vzhledem k praktickému zaměření práce volena adekvátně. Student v první fázi vytvořil zjednodušené modely funkčních bloků terminálu a vytvořil prvotní návrh konfigurace, na kterém si vyzkoušel různé provozní stavy. S tímto základním vytvořeným konceptem pak konfiguroval reálný terminál REF615. Vytvořený systém je poměrně komplexní a uvažuje i nestandardní stavy, jako je například přechod z jednopólové poruchy na vícepólovou. Jako vedoucí práce hodnotím studentův přístup k řešení úkolů jako zodpovědný a pečlivý. Kladně hodnotím také vysokou míru samostatnosti při řešení jednotlivých úkolů a včasné konzultace v případě nejasností. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci 93b, tedy stupněm A
Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem, implementací a ověřením nové funkce přizemnění postižené fáze do IED firmy ABB. Autor práce zvolil velmi vhodný postup, kde nejprve došlo k ověření navrženého konceptu v prostředí Matlab Simulink a až následně k implementaci konceptu do terminálu REF s využitím SW PCM600. Nutno podotknout, že cíl práce byl velmi ambiciózní a náročný, avšak i přesto se autor s tímto cílem popasoval velmi dobře a naplnil jej bezezbytku. Během zpracování práce si musel autor osvojit dvě zcela odlišná SW prostředí: Simulink, PCM600, a v neposlední řadě i ovládání sekundárního testeru CMC. Velice kladně hodnotím i celkový popis problematiky a navrženého řešení, které je velmi názorné, věcné a díky dobré obrazové dokumentaci zajišťuje dobrou srozumitelnost a přehlednost. Práci tedy hodnotím velmi kladně a považuji ji za příkladnou.
eVSKP id 146944