LEJSEK, M. Návrh alokačního klíče pro rovnoměrnou produkci elektrické energie ve vývodu distribuční sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Paar, Martin

Bakalářská práce Martina Lejska se zabývá rovnoměrným rozložení produkce z fotovoltaických zdrojů ve vývodu distribuční sítě. Práce se skládá ze 4 hlavních částí, legislativa, základní přehled přístupů z literatury a přehled typů modelů sítí, v praktické části následně se věnuje upravenému modelu sítě a samotné testování vybraných alokační klíčů. V úvodní části se diplomant zaměřil na normu ČSN EN 50 160, která se věnuje kvalitě elektrické energie, a pravidly provozování distribučních soustav se zaměřením na přílohu 4. V následné kapitole diplomant vyhodnotil přístupy při vysokém počtu OZE na modelovaných sítích z odborné literatury a také přehledům dostupných testovací sítí. Pro praktickou část byl zvolen model sítě IEEE 906, který byl pro potřeby testování přístupů výrazně modifikován a zjednodušen. Následně byly zkoušeny různé přístupy s alokačními klíči k rovnoměrnému rozdělení výkonu z fotovoltaických zdrojů, jenž dva z nich jsou uvedené v práci. V práci jsou popsané jak úspěšné, tak i vybraný neúspěšný přístup v rámci řešení. V závěru je následně celkové zhodnocení. Diplomant konzultoval průběžně, lze ocenit jeho snahu při hledání korektního řešení. I z důvodu špatného odhadu časové náročnosti zprovoznění a úpravy modelů ve vybraném softwarovém prostředí práce nevyužila potenciál tématu. A práci lze také vytknout následující hlavní nedostatky či možnosti vylepšení. Dvěma hlavními problémy jsou neotestování vybraných přístupů na větším vývodu distribuční sítě a relativně nízký počet otestovaných přístupů. V práci je také prostor pro zlepšení úrovně textů i neoptimalizované rozložení textu, obrázků či tabulek. Část těchto nedostatků bylo způsobeno, jak již bylo uvedeno, špatným odhadem časové náročnosti práce se softwarem a tím i časového nedostatku při finalizaci práce. I přes výše uvedené připomínky bakalářská práce naplňuje body zadání a hodnotím 70 body.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Wasserbauer, Vojtěch

Bakalářská práce Martina Lejska se zabývá stanovením metodiky pro rovnoměrné omezování výkonu jednotlivých fotovoltaických elektráren v rámci sledovaného úseku distribuční sítě nn. Nejprve student rozebírá aktuálně platnou legislativu pro připojování elektráren do distribuční sítí. Dále uvádí výčet odborných článků a ukazuje na nich odlišné přístupy k řešení této problematiky. Následně je popsána praktická práce studenta na simulačních modelech. Student splnil všechny body zadání. Autor využíval již existující simulační model, který následně upravoval. Text bakalářské práce je ovšem mnohdy obtížně srozumitelný. Vyskytují se v něm pojmy, které nejsou autorem vysvětleny. Kapitola 2 není vhodně citována. V kapitole 3 chybí číslování jednotlivých podkapitol. Obrázky v kapitole 3 by s ohledem na to, že je práce psána v českém jazyce, bylo vhodné překreslit a přeložit. V rámci vyhodnocení výsledků simulace autor popisuje hodnoty, aniž by se odkázal na příslušný obrázek či tabulku. Student také v textu několikrát zaměňuje pojem instalovaný a rezervovaný výkon. Obrázky s výřezy z výsledků iterace by bylo vhodnější s ohledem na jejich množství a velikost umístit do přílohy. Dále by bylo vhodné změnit pojem alokační klíč, který je v aktuální české legislativě používán s jiným významem. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 160387