VAŠÍČEK, M. Diagnostika elektrických výbojů v kapalinách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozáková, Zdenka

Bakalářská práce je zaměřena na diagnostiku elektrického výboje buzeného stejnosměrným napětím ve vodných roztocích elektrolytů. S využitím časově rozlišených charakteristik vybraných fyzikálních veličin se snaží popsat jednotlivé fáze a procesy spojené se zapálením výboje na štěrbině a porovnává je z hlediska diafragmové a kapilární konfigurace. Výsledkem je stanovení přibližné hranice pro přechod mezi těmito konfiguracemi. Během řešení bakalářské práce pracoval student samostatně. Zpracování a interpretaci výsledků pravidelně konzultoval. Vlastní práce je psaná srozumitelně, členění na jednotlivé kapitoly je logické. V teoretické části rozebírá problematiku generace výbojů v kapalinách v porovnání s plyny. Práce se opírá o již popsané jevy a zaměřuje se na prohloubení znalostí o procesech souvisejících se zapálením výboje. Částečně k tomu využívá poznatků z literatury. Experimentální část názorně popisuje průběh jednotlivých měření a vyhodnocení výsledků. Výsledky včetně jejich interpretace jsou prezentovány přehledně. Závěry jsou jasně formulovány. Na základě vyhodnocených dat vznikl příspěvek na mezinárodní konferenci. Cíle této bakalářské práce byly splněny a doporučuji ji hodnotit výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mazánková, Věra

Předložená bakalářská práce je experimentálního charakteru a je věnována elektrickým výbojům v kapalinách a jejich diagnostice. Autor se zaměřil na diagnostiku výbojů v kapalinách z hlediska použití diafragmy nebo kapiláry jako přepážky mezi anodovým a katodovým prostorem. Proměřil voltampérové charakteristiky a zvukové a světelné efekty související se zapálením a udržením výboje za různých experimentálních podmínek. V závěru zhodnotil rozdílnost diafragmové a kapilární konfigurace. Práce vychází z 35 rešerší a je logicky členěna do 7 kapitol a po formální stránce obsahuje všechny náležitosti. Předložená práce splnila cíle. K práci mám následující připomínky: - V textu chybí odkazy na některé obrázky (str. 10, str. 16) - Fyzikální veličiny by měly být psány kurzívou, není jasné, zda jde o délku l nebo číslo 1 (např. str.17). - Nejasnost v terminologii, kdy v části práce autor uvádí, že měří na štěrbině a v další části na dírce. - Na str. 24 hodnotí chování bublin v roztoku vzhledem k fyzikálním veličinám, o jejichž měření se nezmiňuje a není jasné, jestli se tedy jedná o obecné tvrzení, nebo hodnoty těchto veličin byly změřeny (viskozita, teplota). - Pro přehlednost by možná bylo vhodné shrnout výsledky do tabulky. - Při prokládání křivek voltampérových charakteristik by bylo vhodnější použít spline, než spojování jednotlivých bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 41479