SELINGEROVÁ, A. Rozvoj obchodních aktivit mikro podniku Roman Selinger [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Šimberová, Iveta

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Cíle práce byly splněny.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C Postup je vyhovující. Větší pozornost mohla být věnována obchodním aktivitám a jejích rozboru např. z pohledu vývoje těchto činností (např. nalýza prodejů dle tržeb a jednotlivých činností a pod.)
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C Dosažené výsledky a jejích interpretace vyhovuje požadvkům, nicméně u některých výsledků postádám hlubší kritické zhodnocení ( např. HDP. inflace apod.)
Praktická využitelnost výsledků B Práce a její závěry budou prakticky využity ve zkoumané firmě.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Vyhovuje standardům, malá výtka týkající se velikosti písma v tabulkách.
Práce s informačními zdroji, včetně citací A Splňuje požadavky.
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Zich, Robert

Primární problém celé práce vidím v metodické nepřesnosti, tj. v neujasněném, respektive nepřesně formulovaném cíli, ve špatně zvoleném obsahu teoretických východisek, podcenění některých analýz a ve struktuře návrhů. Přínos práce naopak spatřuje ve zpracování relativně komplexního pohledu na situaci firmy, který může být dobrým východiskem pro další analýzy a úvahy o rozvoji firmy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Hlavním cílem práce, vyplývajícím ze zadání, je "návrh plánu rozvoje nebo rozšíření obchodních aktivit". Upřesnění cíle v kapitole 1.2 se od tohoto zadání do určité míry odklání. Autorka volně zaměňuje pojmy strategický plán a plán rozvoje obchodních aktivit, a také cíl práce s požadovanými cíli firmy. Celkové je naplnění cílů průměrné.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod E Zvolený přístup k řešení se opírá o standardní metody. Jejich vymezení zahrnuje spíše jejich stručnou charakteristiku, než jasné zdůvodnění jejich využití. Teoretická východiska obsahují pro dané téma některé nepodstatné části typu "Desatero úspěšného podnikatele". Některé pojmy jsou zase s ohledem na zadání vymezeny příliš obecně - například samotné vymezení obchodních činností. Z pohledu teoretických východisek je zbytečný popis standardních přístupů typu SLEPT, Porterův model nebo model 7S. V zásadě většina teoretické části je věnována spíše analytickým metodám než problematice obchodních činností. Chybí kritické zhodnocení teoretických východisek.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D Úroveň aplikace některých částí analýzy je spíše průměrná. Například ve SLEPT analýze autorka hovoří o "zvýšeném zájmu obyvatel o zeleninu", nicméně jediná čísla, která zde uvádí, se týkají spotřeby mouky. Údaje dále prezentované v oborové analýze toto nedoplňují dostatečně. Dále autorka uvádí DPH jako příležitost, aniž by z údajů, které v práci uvádí, vyplývalo proč by to reálná (nikoli pouze hypotetická) příležitost měla být. Aplikace Porterova modelu je nedostatečná. Chybí zde jasné vymezení významu vlivu jednotlivých sil, a autorka se spíše zabývá jen jejich charakteristikou. Obdobné nedostatky jsou v interní analýze - analýza obchodních aktivit je popisem, 7S pouze popisuje a chybí vyhodnocení provázanosti jednotlivých faktorů (přičemž význam provázanosti je v teorii zmíněn), analýza zdrojů uvádí spíše jejich přehled apod. Vypovídací schopnost SWOT analýzy zásadně snižuje forma její prezentace. Kapitola vyhodnocení analýz obsahuje opět jen popisnou sumarizaci.
Praktická využitelnost výsledků D Návrhová část ne zcela adekvátně navazuje na závěr analýzy, respektive východiska návrhů nesou jasně popsána. Autorka uvádí takové aspekty jako je zvýšení konkurenceschopnosti, nicméně problematikou analýzy konkurenceschopnosti se v práci v ucelené podobě nezabývala. Zadaný cíl práce byl "plán rozvoje obchodní aktivit". Z tohoto pohledu je možné konstatovat, že návrhová část nemá strukturu uceleného plánu. Obsahuje kombinaci dílčích opatření, předpokladů jejich realizace, dílčích plánů a projektů apod. Pokud přihlédneme k formulaci cíle, kterou rozpracovala autorka, tj. "sestavení dlouhodobého strategického plánu...", pak je možné konstatovat, že ani tomuto cíli struktura a obsah návrhové části tak úplně neodpovídá. Zásadní přínos předloženého návrhu je možné vnímat jako zpracování poměrně detailních podkladů, na základě kterých je možné plán (ať už strategický nebo plán rozvoje obchodních činností) zpracovat.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C Autorka obecně volí velmi popisný charakter vyjadřování (zejména v analýze). Bylo by vhodné klást větší důraz na odborných chrakter textu diplomové práce.
Práce s informačními zdroji C Nevhodná forma uvádění zdrojů v analytické části - někde zdroje v zásadě chybí, některé části neupřesňují původ informací (např. tabulka 5).
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 111963