ŠROMOTA, M. Slévárenské technologie ve zvonařství [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Janský, Vojtěch

Cílem práce bylo shrnout dosavadní znalosti týkající se výroby zvonů a jejich historie. Tato práce shrnuje aspekty nejen týkající se technologie výroby ale také, pro zvon důležité, aspekty stránky hudební. Jednotlivá témata jsou popsána přiměřeně dlouhými kapitolami, které mohou sloužit jako výchozí text pro další detailnější studium dané problematiky. Praktická část práce pak zahrnuje výrobu menšího zvonu pomocí metody vytavitelného modelu. Praktickou část bylo možné šířeji popsat, vezmeme-li v úvahu množství provedených operací. Přes menší nedostatky práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Pernica, Vítězslav

Práce Michala Šromoty se zabývá zejména popisem technologie výroby zvonů. V úvodu je čtenář nejprve seznámen se zvonařskou terminologií a potom je velmi stručně naznačena historie vývoje zvonařství. Zvon je popsán také z pohledu hudebního nástroje, kde se stručně nastiňuje problematika jeho akustiky. Práce pokračuje představením tradiční technologie výroby velkých zvonů užívaných ve zvonicích kostela či chrámu, včetně zakončovacích prací a užití vhodného materiálu k odlití. Nijak výrazně se nezabývá detailními popisy rozdílů v technologii v dávné historii a dnes. Experimentální část jen velmi stručně popisuje výrobu zvonu, u které postrádám podrobnější technický popis výroby. V práci se autor odkazuje jen na krátké konstatování provedených úkonů, které bohužel nerozepsal a čtenář se nedozví jak přesně postupoval. Celkově má práce při přiměřený rozsah a odpovídá požadavkům bakalářské práce. Je logicky uspořádaná, avšak obsahuje některé stylistické chyby. Student prokázal, že dokáže zpracovat zadané téma. Vzhledem k úzkému okruhu zdrojů týkajících se zvonařství je část práce o výrobě informačně blízká práci, která je již v databázi prací VUT v Brně obsažena, což ubírá na originalitě. Práci by jinak pomohlo najít nové nekonvenční či moderní postupy nebo nové poznatky, které by více zaujaly čtenáře zajímající se o zvony. Např. 3D technologie, simulace, porovnávání parametrů zvonu a zvuku s využitím i zahraniční literatury. Práci přes uvedené výtky doporučuji k obhajobě. Připomínky: - je vhodné užívat slovní spojení "tuhnutí v intervalu teplot" než "tuhnutí v rozsahu 180°C" - na str. 12 jsou v textu špatně označeny komentované obrázky - chybí schematické znázornění uložení pomocí šarnýru jako u ostatních, obr 1.11 je nevhodný - nedodržení chronologie citovaných prací - některé citace nejsou správně označené

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 124773