VIKTORIN, T. Zavádění metody BIM do procesu projektování distribuční soustavy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Autor zpracoval zadaný úkol v plném rozsahu a není pochyb, že penzum odvedené práce reprezentované grafickými a datovými přílohami odpovídá požadavkům vysokoškolské kvalifikační práce. Z textu práce je dobře patrno, že se autor přímo podílí na celém procesu zavádění metodiky BIM ve společnosti EG.D, která je zároveň zadavatelem tohoto tématu. Výsledky práce prokazují, že zadané problematice také velmi dobře rozumí. Nelze ale odhlédnout od skutečnosti, že v textu, který by měl sloužit jako jakýsi základní manuál pro orientaci v problematice nebo pro práci projektanta, by měl autor lépe pracovat s jazykem. Věty jsou však často velmi málo srozumitelné, úsečné a je problém najít v nich konkrétní sdělení. Asi nejvíce pak čtení textu komplikuje značné množství používaných zkratek, které jsou sice vysvětleny, ale ne všechny jsou důsledně uvedeny v seznamu symbolů a zkratek a proto je nelze jednoduše identifikovat (např. CCI, RDS, BEP). Dále bych autorovi vytkla obsah kapitoly „Úvod“, kterou za úvod k diplomové práci rozhodně nelze považovat. V tomto případě se jedná spíše o rozšířený abstrakt a motivace ke zpracování zadání v souvislostech současného projektování distribučních sítí se pak částečně uvádí až v kapitole následující. Grafická úprava práce je na dobré úrovni s drobnými výhradami k obrázkům v kapitole 6, kde není přizpůsobena velikost písma měřítku samotného obrázku. Autor v textu dobře pracuje s odkazy na použité zdroje, nicméně citování řady internetových zdrojů v seznamu literatury je chybně a neodpovídá požadavkům citační normy ČSN ISO 690:2022. Mohu však konstatovat, že autor odvedl velké množství práce, že všemu beze zbytku rozumí a stejně kladně se mohu vyjádřit i k odpovědnému a iniciativnímu přístupu studenta po celou dobu řešení jeho diplomové práce. S ohledem na výše uvedené považuji cíle práce za splněné a doporučuji práci k obhajobě.
1. Předložená diplomová práce splnila zadání v plném rozsahu. 2. Práce je členěná do logických celků, které na sebe navazují. Autor postupně v rešeršní části vysvětluje význam Building Information Modeling (BIM), navazuje příslušnou legislativou, načež přechází do problematiky praktické realizace datového a grafického standardu včetně implementace a vzorového projektu v prostředí EG.D. 3. Autor uvádí, že rozvoj a obnova DS se skládá z plánování, projekce a výstavby. Metoda BIM má provázet stavbu po celou dobu jejího životního cyklu tedy včetně provozu/užívání stavby a její následné demolice/ekologické likvidace. Dále autor v práci několikrát zmiňuje klasifikaci CCI bez jejího vysvětlení. 4. Diplomová práce přináší datový standard a prvotní implementaci v prostředí EG.D pro projektování metodou BIM. V tomto ohledu byla mimořádně důležitá spolupráce autora s odborným týmem oblasti (OTO), tak aby byla zajištěna kompatibilita a budoucí rozvoj, protože není možné v rámci rozsahu jedné diplomové práce pojmout celou problematiku užití metody BIM v elektroenergetice a bude na tuto práci dále navazováno. 5. Výběr studijních pramenů odpovídá charakteristice práce a tomu, že v rámci elektroenergetiky je metoda BIM novým tématem. Z hlediska literatury mám výhrady k citacím [33] až [36], respektive ke stylu odkázání se, neodpovídají požadavkům na citace. 6. Při zpracování práce autor použil na některých částech pro stylistiku jako překladač ChatGPT, čímž vznikly některé ne úplně šťastné formulace např. o lanu 362-Al1/59-ST1A známém jako AlFe. Zde by byla vhodná zpětná korektura autora, dále jsou v rámci práce použity některé nevhodné termíny jako „nejaktuálnější“. Jinak hodnotím práci po jazykové stránce za zdařilou. 7. Výstup práce bude sloužit v rámci EG.D pro implementaci a další rozvoj projektování pomocí metody BIM. 8. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě bez výhrad a v plném rozsahu.
eVSKP id 159574