MENČÍK, P. Techologie výroby dentálního kompozitu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Přikryl, Radek

Přemysl Menčík se do práce v laboratoři aktivně zapojil již od prvního roku svého studia. Jeho zájem o vývojovou činnost v oblasti technologie materiálů je značný a spolu se znalostmi storjírenských technologií přinesly jeho aktivity v laboratoři výsledky, které jsou aplikované v komerční výrobě dentálních kompozitních materiálů. Student je schopen pracovat samostatně i v týmu, je spolehlivý a komunikativní. Z pohledu vedoucího této VŠKP nemám ke studentovi žádných výhrad, práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Poláček, Petr

Hlavním cílem této bakalářské práce s názvem "Technologie výroby dentálního kompozitu" bylo navrhnout a otestovat v provozu odtahové a stříhací zařízení pro pultruzní výrobu prepregu. Prepreg má tvar kontinuálního pásku, ve kterém je výztuž ze skelných vláken předimpregnována pryskyřicí. Tento pásek se používá ve stomatologii při přípravě např. parodontických a traumatologických dlah, postortodontických retencí nebo zubních můstků. Teoretická část práce pojednává obecně o kompozitních materiálech. Dále jsou rozepsány typy kompozitů, které se používají ve stomatologii. V této části práce by ale bylo vhodnější se více zaměřit na vláknové kompozity s přehledem technologií jejich výrob na úkor zbytečně podrobného popisování částicových kompozitů - konkrétně dentálních cementů. Formální úroveň práce snižují překlepy a krkolomné formulace, hlavně opět v části teoretické (str. 3, 4, 5, 6, 11, 14, 15), dále neoddělování obrázků od předešlého textu volným řádkem. Pro lepší orientaci by bylo lépe jak teoretickou tak i experimentální část rozčlenit do více kapitol. V experimentální části jsou poměrně podrobně popsány jednotlivé návrhy zařízení, jejich vývoj, úpravy, výhody/nevýhody. Byl zde postupně řešen problém uchycení, odtahu, přechycení, odměřování, střihu, vytlačování pásku a časového sladění jednotlivých kroků výroby. Dále byly řešeny problémy s vytlačováním pryskyřice při řezání pásku a s deformací krycí fólie pásku během jeho tažení. Konečný návrh zařízení byl podroben týdennímu testovacímu provozu přímo na výrobní lince. Z tohoto provozu byl vytvořen záznam, kde byly uvedeny poznatky, problémy a jejich řešení nebo doporučení. Ukázalo se, že navržené zařízení pro odtah a střih kompozitního pásku je možné úspěšně včlenit do výrobního procesu. Nakonec byl sepsán manuál pro obsluhu tohoto zařízení. Rozměry a tvary jednotlivých částí a sestava celého zařízení byly zaneseny v technických výkresech. Obrázky zařízení a jejich částí ve 3D grafice by ale bylo lepší opatřit popisky. Na této práci je vidět, že od návrhu výrobku z daného materiálu po jeho sériovou výrobu někdy vede dlouhá a obtížná cesta, během které se vyskytnou nové, nečekané problémy. Technologie výroby nového materiálu respektive výrobku je také důležitá vzhledem k zachování požadovaných vlastností. Práci hodnotím stupněm "A" a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 28174