GRICOVÁ, M. Stereolitografická tiskárna pro výrobu buněčného kultivačního zařízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Dostál, Zbyněk

Po obsahové a grafické stránce je práce velice zdařilá. Studentka ve své práci důkladně popsala a shrnula principy litografických tiskáren, jejich optických částí a princip funkce DLP projektoru s DMD čipem. Na tomto základě vytvořila návrhy osvětlovacích soustav DLP projektoru, vybrala vhodný zdroj a optické komponenty. V programu Zemax vytvořila simulace všech soustav. Dvě z nich realizovala a otestovala. Vybrala nejvýhodnější, kterou doplnila o vhodnou projekční soustavu. V programu Autodesk Invertor vytvořila kompletní návrh tiskárny včetně robotizovaných částí. Vytvořila výkresovou dokumentaci, podle které byly díly vyrobeny. Tiskárnu následně zkompletovala, vyladila a otestovala její základní parametry a funkčnost. Konstatuji, že diplomantka přistupovala k řešení práce odpovědně a systematicky a že cíle diplomové práce splnila v plném rozsahu. Monika Gricová prokázala schopnost vhodně interpretovat teorii DLP tiskárny s DMD čipem a vyvodit z ní praktické závěry pro svoji práci. Jako vedoucí práce hodnotím diplomovou práci známkou výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vacula, Daniel

Předložená diplomová práce, věnující se návrhu stereolitografické tiskárny je rozdělena do 6 kapitol. První kapitola se zabývá rozdělením stereolitografických tiskáren a popisem materiálu používaného pro tisk. V tomto případě tekutá pryskyřice. Ve druhé kapitole následuje popis již konkrétního druhu tiskárny, kterým je DLP tiskárna. Je zde popsána funkce DMD čipu, dále pak rozdíl mezi telecentrickým a netelecentrickým uspořádáním, jejich výhody a nevýhody. Třetí kapitola je věnována analýze problému a cílům práce. Ve čtvrté kapitole je popsán návrh optických soustav od osvětlovací části, přes DMD čip, až po projekční objektiv. Uložení těchto soustav je následně popsáno v kapitole 5. Druhá část této kapitoly popisuje zbylou mechanickou konstrukci 3D tiskárny. Poslední kapitola pojednává o testování vyrobené tiskárny. Členění diplomové práce a sled jednotlivých kapitol jsou logické, práce je pěkně a přehledně zpracována. Co musím vytknout, jsou překlepy, které se v textu občas vyskytují. V kapitole 4.1 Homogenizace zdroje světla mohla autorka zvážit i použití polí z mikročoček, které se pro homogenizaci používají a dají se komerčně sehnat v různých variantách. I přes uvedené drobné nedostatky hodnotím práci jako velice zdařilou a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 116612