ŠVIKOVÁ, J. Studie vkládání hardwarových trojských koní do procesorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Růžička, Richard

Práce byla dokončena a odevzdána na poslední chvíli a její definitivní podoba nebyla se mnou konzultována. Nicméně práce splňuje zadání, i když jen v minimálním rozsahu. Z výše uvedených důvodů navrhuji hodnocení stupněm E.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání práce vyžadovalo studium oblasti, která se na FIT příliš neprobírá a která je poměrně nová a stále se vyvíjející. Z tohoto pohledu lze zadání hodnotit jako obtížnější. Zadání bylo splněno v minimálním rozsahu.
Práce s literaturou Studentka pracovala převážně samostatně, část použitých zdrojů si také vyhledala sama.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Četnost konzultací nebyla velká, zejména v průběhu letního semestru nebyla studentka příliš aktivní, četnost konzultací byla velmi nízká a pokud už ke konzultaci došlo, studentka na ni nebyla příliš připravena. Při dokončování práce pak studentka pracovala prakticky samostatně, kontakt s vedoucím se omezil na minimum.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena na poslední chvíli, finální obsah práce nebyl se mnou detailně konzultován, ostatně na to ani nebyl čas.
Publikační činnost, ocenění
Navrhovaná známka
E
Body
58

Posudek oponenta

Šimek, Václav

S ohledem na výše uvedené skutečnosti navrhuji souhrnné hodnocení stupněm E - dostatečně, 55 bodů .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání posuzované bakalářské práce je možno označit za průměrně obtížné. Po tematické stránce se nepochybně jedná o poměrně aktuální problematiku. Za klíčový aspekt zde považuji praktickou realizaci vložení tzv. škodlivého hardware do struktury cílového procesoru tak, aniž by byla ovlivněna jeho běžná činnost, což se evidentně podařilo. 
Rozsah splnění požadavků zadání Po formální stránce bylo zadání splněno. Současně lze však vznést ke způsobu naplnění jednotlivých bodů zadání tyto připomínky: v kapitole 3.1 předložený popis technik vkládání hardwarových trojských koňů vyznívá velmi povrchně a vše je demonstrováno na velmi jednoduchém příkladu tzv. ASIC topologie konkrétního obvodového prvku ( bod č. 1 zadání ), v kapitole 6.3 bylo zřejmě záměrem popsat aplikaci vlastní či některé z nastudovaných technik vkládání hardwarových trojských koňů, což se omezilo na pouhý jeden obrázek a krátký zdrojový kód v jazyce VHDL ( bod č. 2 zadání ), vyhodnocení dosažených výsledků v kapitole 6.4, a následně pak v kapitole 7, nebyla věnována příliš velká pozornost, přičemž tento aspekt považuji za neadekvátní svému účelu ( body č. 3 a 4 zadání ).
Rozsah technické zprávy Rozsah předložené technické zprávy splňuje pouze minimální stanovené požadavky. Je evidentní, že některé její části (zejména vlastní přínos a experimentální činnost) mohly být zpracovány mnohem podrobněji. 
Prezentační úroveň technické zprávy 55 Technická zpráva je tvořena celkem 8 kapitolami, které jsou řazeny v logickém sledu. Návaznost jejich obsahu bych označil za přijatelnou. Avšak tímto veškerá pozitiva končí, byť to tak nemusí na první pohled vypadat. Za menší nedostatek považuji ten fakt, že do technické zprávy není vložena kapitola popisující obsah datového média a případně stručný návod k replikaci dosažených výsledků. Další, a tentokráte závažné, připomínky k nedostatečně zpracovanému obsahu některých částí technické zprávy se shodují s poznatky z části hodnocení " Rozsah splnění požadavků zadání ". Konkrétně jde o kapitoly č. 3.1 , 6.3 - 6.4 a 7 , kde dle mého názoru schází zdokumentování z pohledu zadání klíčových aspektů této bakalářské práce.   
Formální úprava technické zprávy 70 Zde mám pouze několik drobných připomínek k jinak poměrně slušně zvládnuté formální úpravě: str. 4 obsahuje pouze necelé dva řádky textu na str. 9 až 10 není zcela optimálně využito místo na stránce v kapitole 3.2 by bylo dobré očíslovat jednotlivé dílčí sekce (příliš dlouhý a v podstatě souvislý text) v kapitole 3.3 nastala úplně stejná situace na str. 24 ukazuje obrázek 5.1 nikoliv modelový procesor, ale vývojovou desku s obvodem FPGA
Práce s literaturou 70 Výběr literatury považuji s ohledem na charakter této práce za velmi solidní. Nicméně využití jednotlivých informačních zdrojů pak mohlo být zejména v teoretických částech technické zprávy na mnohem lepší úrovni.
Realizační výstup 50 Realizační výstup (tj. aplikaci zvolené techniky vkládání hardwarových trojských koňů a vyhodnocení dosažených výsledků) považuji za velmi triviální a snad až hraniční z pohledu jeho kvality, rozsahu a naplnění cílů zadání.
Využitelnost výsledků Bohužel zde nevidím žádné praktické využití dosažených výsledků. Škoda, že po úvodních experimentech s výukovým procesorem DLX nebylo přistoupeno k sofistikovanějším experimentům např. ve spojitosti s nyní velmi populární architekturou RISC-V.
Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 146454