HARANT, M. Výroba dílce hydroformováním a její optimalizace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Řiháček, Jan

Práce se zabývá analýzou a optimalizací geometrie výlisku, jež je vyráběn metodou paralelního hydroformování z polotovaru - plechu o počáteční tloušťce 0,5 mm z materiálu DC 01. V teoretické části práce jsou detailněji rozebrány možnosti technologie hydroformování včetně analýzy tvářitelnosti. Praktickou část potom student zaměřil především na tvorbu simulačního modelu v softwaru na bázi metody konečných prvků PAM-STAMP s jeho následným vyhodnocením a srovnáním s výsledky provedených experimentů. Rozsah a provedení práce odpovídá stanovenému zadání. Student si při zpracování diplomové práce počínal svědomitě, samostatně a reagoval aktivně a bezprostředně na připomínky vedoucího práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Peterková, Eva

Diplomová práce Martina Haranta se zabývá analýzou a následnou optimalizací geometrie výlisku zhotoveného technologií pillow hydroforming. Práce je napsaná na velmi vysoké úrovni. V teoretické části jsou přehledně a logicky uspořádané kapitoly, které se věcně zabývají problematikou, jenž diplomant využil v praktické části řešení diplomové práce. Metodika řešení je promyšlená a logicky uspořádaná. V práci je uplatněna jak teoretická analýza založena na využití poměrně hlubokých teoretických znalostí problematiky tváření a materiálového inženýrství, tak i praktické řešení v podobě provedeného experimentu. Pro získání ucelené představy o vlivu poloměru zaoblení matrice nástroje na tvařitelnost, respektive míru ztenčování tloušťky plechu, diplomant provedl srovnání reálných výsledků získaných z experimentu s teoretickými výsledky získanými pomocí simulace procesu s využitím simulačního programu PAM-STAMP. Velice oceňuji komplexní přístup pří získání materiálového modelu nutného pro danou simulaci procesu. Student zde prokázal hluboké teoretické znalosti v oblasti tváření, důslednost a preciznost. Pro vytvoření materiálového modelu využil nadstaveb softvéru PAM-STAMP s názvem ESI MAT-WIZARD a ESI MCE Tool 1.0, čímž získal základní materiálové charakteristiky a důležité hodnoty nutné například pro vykreslení křivky zpevnění či popis anizotropie materiálu. Student v práci názorně popsal metodiku experimentu i provedení numerické simulace. Vše je doloženo kvalitními obrázky, přehlednými tabulkami a grafy. Vše je uspořádané a po stylistické stránce vyhovující. Celkově student prokázal inženýrské myšlení a schopnost vyvozovat z dané problematiky konkrétní a správné závěry. Práci hodnotím velice kladně a nemám k ní žádné připomínky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 117145