PETRILAK, M. Programování obvodů PLD pomocí mikroprocesorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubíček, Michal

V rámci projektu měl student navrhnout a vyrobit jednoduchý USB programátor obvodů CPLD a FPGA, který by nahrazoval komerčně dostupný programátor pro tyto obvody. Výstupem práce skutečně je malý a kompaktní modul, který lze snadno vyrobit (jednostranná deska plošných spojů) nebo integrovat do nově vyvíjeného zařízení, které tak bude programovatelné přímo přes USB rozhraní (což je v této oblasti velký přínos). Pro integraci rozhraní USB se student rozhodl využít samostatného převodníku FTDI připojeného k procesoru (dvě součástky). Výhodou tohoto řešení je integrace ovladačů takového programátoru v OS (MS Windows), nevýhodou pak poněkud složitější deska plošných spojů. Těžiště práce je v programu mikroprocesoru a obslužném programu na PC. Tuto část student bohužel nedokončil a rozhraní pro programování obvodů PLD tak funguje pouze částečně. Student během řešení projektu postupoval zcela samostatně, nevyužíval možnost konzultovat průběžně výsledky své práce. Řešený problém mírně podcenil a v závěru řešení práce již z časových důvodů nebyl schopen dokončit program na PC (odladění samotného protokolu programování). Jedním z důvodů je chybná či chybějící dokumentace výrobce obvodů PLD (Xilinx). Výsledkem práce je tak plně funkční hardware a firmware, ke kterému je třeba dokončit klíčový software pro PC.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání D 30/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) F 5/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Fedra, Zbyněk

Téma bakalářské práce je poměrně náročné a obsáhlé. Úvodní část textu se poměrně rozsáhle věnuje klasifikaci PLD/FPGA obvodů a způsobu jejich programování. Popis je detailní, postrádám však informace o časových parametrech programování, maximální frekvenci hodinového signálu pro jednotlivé možnosti programování. JElikož se nepovedlo zprovoznit programování do finální podoby, jsou jednotlivé části práce v rozpracovaném stavu. Je třeba ale hodnotit i komplexnost projektu (programování PLD, mikroprocesoru, rozhranní pro PC) a to, že potřebné informace (vnitřní struktura xilinx programátoru) nejsou vždy volně dostupné.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání E 10/20
Odborná úroveň práce B 42/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
C
Body
79

Otázky

eVSKP id 31000