GOLEJ, J. Malé CNC řezací zařízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Petyovský, Petr

Zadání bakalářské práce studenta Juraja Goleje bylo zadáním, o jehož realizaci měl student již od prvního setkání vytvořenou jasnou představu. Student se na tvorbě zadání již od počátku aktivně podílel a mým úkolem jako vedoucího práce bylo studenta pouze směřovat tak, aby zadání bylo realisticky obtížné a v daném čase zvládnutelné. V rámci řešení práce byl jasně patrný zájem studenta o řešení tématu práce. Navržené připomínky z konzultací se vždy pokoušel zapracovat do řešení práce. Úkolem studenta bylo navrhnout a hlavně realizovat malé CNC řezací zařízení určené ke kusové výrobě obalů z kartonového materiálu. Prvním krokem byl, návrh mechanické konstrukce zařízení „řezačky“ včetně konceptu uchycení řezacího nože. Mezi další důležité kroky zadání patřil, návrh a realizace řídicí elektroniky a následná konstrukce a oživení celého zařízení. Zařízení se podařil oživit v plném rozsahu a video prezentující činnost zařízení je součástí elektronické přílohy na vloženém CD společně s ostatními podklady pro výrobu zařízení. Student zvolil vhodnou prezentační formu v textu práce, práce má dostatečný rozsah (64 stran) a je psána ve slovenském jazyce s naprostým minimem překlepů. Práce studenta s literaturou je na dobré úrovní. Výstupem práce je tak nejen vyrobený prototyp řezacího zařízení, ale také text bakalářské práce prezentující navržené řešení od počátečního návrhu až k implementaci firmwaru a výsledků testování funkčního zařízení. Student věnoval řešení práce dostatek času, jednotlivé úkoly si již v počátcích řešení práce vhodně rozvrhl. Konzultace navštěvoval pravidelně. Průběžné výsledky své práce prezentoval také na studentské soutěži EEICT, kde získal 2. místo v kategorii: Kybernetika a automatizace. Rád bych vyzdvihl i studentovu snahu o zlepšení svých prezentačních dovedností po obhajobě jeho práce semestrální a také závěrečné konzultace ohledně poslední úprav textu bakalářské práce. Dosažené výsledky i formální zpracování práce jednoznačně svědčí o bakalářských schopnostech studenta a díky dosaženým výsledkům i úrovní zpracování textu lze na práci pohlížet i s daleko přísnějším kritériem kladeným na práce diplomové. Předložené práci proto jednoznačně navrhuji hodnocení: Výborně – A. (96)

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Macho, Tomáš

Pan Juraj Golej se ve své bakalářské práci zabýval návrhem a realizací malého CNC zařízení. Zadání zahrnovalo oblast návrhu a konstrukce mechanické části zařízení, návrhu a realizace elektronických obvodů pro připojení snímačů neelektrických veličin, návrhu a realizace elektronických obvodů pro ovládání krokových motorů, připojení displeje a klávesnice k vývojové desce s mikrokontrokérem a tvorby firmware pro mikrokontolér. Náročnost zadání považuji za vysokou, spíše odpovídající diplomové práci. Bakalářská práce je členěna do 7 kapitol (včetně kapitoly Závěr) a obsahuje cca 64 stran textu. Autor nejprve provedl průzkum trhu řezacích zařízení (kapitola 2). V kapitole 3 popisuje návrh a konstrukci mechanické části řezačky. Za vhodné považuji vytištění složitějších mechanických součástek na 3D tiskárně místo použití obrábění. Kapitola 4 je věnována návrhu elektronických obvodů pro ovládání krokových motorů, řízení ventilátoru pro chlazení integrovaného obvodu TB6600HG (obvod pro řízení krokového motoru), návrhu obvodů pro připojení tenzometrických siloměrů a snímače úhlu natočení a napájecích obvodů. Dále zde autor vybral vývojovou desku SAME70-XPLD s mikrokontrolérem ARM Cortex M7 jako základ řídicího systému. Výhrady mám pouze k volbě napájecích obvodů na str. 32, 33, kde autor pouze konstatuje, že „Použitý stabilizazátor má maximálny menovitý prúd 500mA, ktorý je až predimenzovaný vzhladom na použitie pre napájaní len logických obvodoch a dvoch LED diód.“. Napájecí zdroj měl pan Golej navrhovat jako poslední, až bude znát odběry všech obvodů. V podkapitole 4.9 se autor stručně zabývá bezpečností zařízení, aby nezranilo obsluhu. Řešení navrhované autorem, tj. využít měření polohy enkodérem nebo tenzometrické měření síly nepovažuji za dostatečně spolehlivé. V kapitole 5 pan Golej popisuje návrh a implementaci firmware zařízení. Za správné považuji vhodně vrstvenou strukturu firmware. V kapitole 6 je popsána realizace a oživení zařízení spolu s otestováním funkčnosti. Práce je na solidní jazykové a grafické úrovni s minimem překlepů. Autor prokázal schopnost práce s odbornou literaturou. Dle mého názoru pan Juraj Golej splnil všechny body zadání své bakalářské práce beze zbytku a prokázal výborné bakalářské schopnosti. Dokázal navrhnout a realizovat mechanickou, elektrickou i softwarovou část, odvedl značné množství odborné i manuální práce. Jako oponent proto navrhuji hodnotit bakalářskou práci pana Juraje Goleje známkou A/95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 119238