GÖRIG, M. Výpočet dynamických sil jističe 250A [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Valenta, Jiří

Student zpracoval diplomovou práci samostatně, přičemž využíval konzultací s vedoucím práce. Nejprve zpracoval teorii elektrodynamických sil s aplikací na zvolený přístroj. Ta však mohla být hlouběji aplikována na konkrétní problematiku. Dále se seznámil s programem Ansoft Maxwell, který využil pro výpočet sil v proudovodné dráze přístroje. Provedl výpočet sil jak ve statickém stavu, tak stavu dynamickém pro různý průběh zkratového proudu. Výsledky následně analyzoval - škoda jen, že místy povrchně, avšak správně. Všechny body zadání student splnil, a proto ji doporučuji předložit k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Dohnal, Petr

Práce "Výpočet dynamických sil jističe 250A" diplomanta Bc. Michala Göriga obsahuje celkem 6 logicky členěných kapitol, z nichž první se zabývá obecně přístroji nízkého napětí, druhá pak výpočtem magnetodynamických účinků elektrického proudu, třetí vlastním jističem, se kterým je dále v práci prováděn výpočet. Čtvrtá kapitola popisuje sestavení modelu v programu Ansys Maxwell a nastavení výpočtu pomocí tohoto programu a pátá kapitola se zabývá výsledky magnetostatické analýzy, kde správně vypočítává působící moment daný průtokem proudu proudovodnou dráhou a dopočítává sílu v kontaktní úžině, danou teoreticky. Poslední kapitolu diplomant věnuje tranzientní analýze, která se nejvíce blíží reálnému stavu při zkratu daného jističe. Poslední dvě kapitoly jsou vybaveny velkým množstvím výsledků interpretovaných numericky a graficky. Práce samotná je obsažná a poskytuje velké množství zajímavých dat pro další konstrukci a zlepšování daného jističe. V práci mi ale chybí u stěžejní 6. kapitoly odvození a zdůvodnění použitého tvaru proudu vstupujícího do simulace použitý při zkoušce jističe. Použitý průběh je zejména u výsledků pro první fázi neadekvátní proudu protékajícího skutečným zkratem. Správný průběh proudu při zkoušce je uveden u třífázového průběhu, ale opět bohužel nenalézám jeho zdůvodnění. U tranzientní analýzy je správně napsáno, že jev, obecně známý jako skinefekt má vliv na rozdíly mezi magnetostatickou a magnetodynamickou analýzou, ale přivítal bych například před závěrem srovnání výsledků z těchto dvou analýz. Po formální stránce je práce v pořádku, nalezl jsem snad jen několik drobných terminologických nedostatků, které nejsou důvodem pro nepřijetí práce, ale diplomant by si na ně mohl dát pozor při další práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 84102