STRAKOŠ, L. Odezva biologických signálu na akustickou a optickou stimulaci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Bubník, Karel

Ve své práci student sledoval vliv prezentovaných podmětů (emocionálně zabarvené obrázky) na vybrané biologické signály (EDA, HRV, EMG, EOG). Podměty student vybral na základě citované literatury a doplnil je podměty, dle svého výběru (jednoduché symboly a změna barev). Cílem bylo zjistit vliv jednoduchých změn v prezentované scéně na odezvu signálu. Podměty byly doplněné o synchronizaci v redundantním audio-kanálu. Během prezentace byla zároveň měřena odezva na stimulační audio-impulz (úlekový mechanismus). Pro všechny podměty bylo provedeno také vyhodnocení pomocí dvou dotazníků. Student při vypracování experimentu i práce postupoval logicky a efektivně. Během zpracování výsledků projevil velkou iniciativu. Student zpracoval některé části práce (například vzájemné srovnání dotazníků) nad rámec zadání. Práce je uspořádána přehledně a věcně. Student zpracoval více výsledků, než je v práci prezentováno a vybral pouze část. Bohužel v práci nejsou zmíněny dílčí závěry (vliv barevného palety, hodnocení barev a symbolů). Také některé další výsledky mohly být prezentovány lépe (například změna HRV a EDA současně s podměty). Oceňuji množství kvalitní literatury, které student zpracoval. V hodnocení zohledňuji také náročnost zadání a množství zpracovaných výsledků.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Chmelař, Milan

Pan Libor Strakoš se měl za úkol ve své bakalářské práci zabývat odezvou biologického signálu na akustickou a optickou stimulaci. Za tím účelem měl jednak udělat literární rešerši z oblasti akustické a optické stimulace. Měl také prozkoumat fungování úlekového mechanismu mechanizmu na uvedené způsoby stimulace. Na základě toho měl navrhnout postup při měření těchto odezev, navržené postupy realizovat a otestovat na dobrovolnících a získaná data vyhodnotit. V úvodu své práce se především zabýval akustickou a optickou stimulací jako takovou a to s cílem, jakým způsobem tuto stimulaci provádět, aby ji bylo možno následně použít pro experimenty v rámci své bakalářské práce. Z hlediska snímání odezvy na uvedené stimuly se pak zabýval elektrodermální aktivitou, variabilitou srdečního rytmu a fotopletysmografií. Stejně tak rozebral úlekový mechanismus a jeho vztah k biologickým signálům. Pro vlastní snímání signálů použil studentskou verzi systému BIOPAC, kterou má náš ústav k dispozici. Vyřešil také otázku synchronizace podnětů se snímáním. Bez toho by totiž nebylo možno tyto experimenty provádět. Předložená bakalářská práce má v celku logickou strukturu. Je doplněna řadou obrázků, které usnadňují orientaci v textu. Seznam použité literatury je relativně obsáhlý. K předložené bakalářské práci mám tyto připomínky: 1. Vzájemný vztah synchronizačního signálu a vlastního podnětu mohl být rozebrán trochu podrobněji. 2. I když je v práci uvedena řada pramenů poskytujících informace o optických a akustických podnětech bylo vhodné uvést, na základě čeho se autor práce rozhodl vybrat podněty, které pak použil k experimentů. Závěr Předložená bakalářská práce splňuje zadání. Má v celku logickou strukturu a věcně psaný text. Proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 65431