JURMAN, J. Přetěžování a zkraty elektrických vodičů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Jiří Jurman měl za úkol nastudovat normy týkající se dimenzování vodičů a jištění, poté vyhledat a porovnat programy, které lze v praxi použít při návrhu jištění, ve vybraném programu vytvořit příkladový návrh vedení a jeho jištění. Posledním bodem práce byla experimentální část zaměřená na porovnání normou předepsaných výpočtů a hodnot pro jističe a vedení z pohledu Jouleova integrálu a přetěžovacích charakteristik. Velmi pozitivně hodnotím přístup studenta při prvotní komunikaci i při práci na experimentech a jejich vyhodnocení. Výsledky práce jsou velmi zajímavé, především pro to, že ani velká část odborné veřejnosti tyto důsledky, které byly vyvozeny pomocí experimentů z normativních hodnot netuší. Na druhé straně musím konstatovat, že vzhledem k tomu, že práce je odevzdávána v druhém roce, tedy na ni bylo více času, tak nebylo v práci ve druhém roce provedeno příliš mnoho zásadních pokračování. Doladění po formální a jazykové stránce není provedeno dle mých představ. I přes zmíněné nedostatky bylo zadání práce splněno a práce dosahuje úrovně bakalářské práce. Práci tedy doporučuji k obhajobě.
Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou dimenzování a jištění kabelů proti účinkům nadproudů. Práce je rozčleněna do 6 kapitol a závěru. Kapitoly 1-4 mají rešeršní charakter a věnují se normativním požadavkům na jištění vedení proti nadproudům, požadavky na izolaci vedení, podmínky distributorů elektrické energie a softwarovým nástrojům, které řeší problematiku jištění vedení. I když je z věcného hlediska problematika v základech uvedena správně, vyskytuje se zde řada nepřesností, či dokonce nepravdivých tvrzení. Např. vysvětlení vztahů (1) a (2) je špatně, navíc tyto jsou platné pro všechny sítě, nejenom IT. Software Sichr řeší i problematiku, u které je v části 4.2.2 napsáno, že neumí řešit. Stylizace některých vět je podivná a nedávající smysl. Vlastní práce studenta začíná kapitolou pátou, kde řeší praktický příklad jištění přívodu kabelovým vedením uloženým v zemi do domu. K této části mám následující poznámky. 6 % uvedených v souvislosti s parametry transformátoru nejsou maximální dovolené úbytky, ale jmenovité napětí nakrátko. Rovněž ihned následující věta „Tato hodnota slouží jako podstatné kritérium při volbě průřezů kabelu, jelikož pokud úbytek na kabelu překročí tuto hodnotu nemůže být takovýto kabel v praxi pro danou situaci využit.“ je nesmyslná. Vypočtených 40 °C není provozní teplota, ale maximální dovolená teplota dovolená jisticím prvkem při přetížení. 10 kA není zkratová odolnost jističe, ale jeho jmenovitá zkratová schopnost. Těžiště vlastní práce studenta je poté uvedeno v kapitole šesté. Zvolená metodika je navržena správně a výsledky mají cennou informaci, protože problematika není v literatuře v podstatě řešena. Velký význam mají výsledky i pro praxi. Interpretace získaných výsledků je však místy divně a diskutabilně popsána. Velké výhrady mám k práci z pohledu formálního. Řada podkapitol je špatně zařazena (např. 4.4 mělo být logicky 4.3.2), Obsah je jiný, než je skutečnost, chyby v číslování rovnic, odkazy na obrázky místy nefunkční, nebo chybné, chyby i v nadpisech kapitol – např. TN/TN místo správného TN/TT..., divná stylizace řady tvrzení. Závěrem lze konstatovat, že všechny body zadání byly splněny a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 159078