NOVÁKOVÁ, N. ICT ve strategickém řízení podniků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Zich, Robert

Práce řeší aktuální téma a vychází ze situace reálné firmy. Nedostatky práce jsou v pojetí analytické a návrhové části, kde s ohledem na zvolený přístup jsou závěry a návrhy spíše obecnějšího charakteru. Návrhy samotné se sice zaměřují na tři oblasti, které potenciálně mohou řešit problém firmy, ale autorka měla více prostoru věnovat formulaci závěrů analýz, východiskům návrhů a vlastním přínosům, a to zejména s ohledem na problém firmy definovaný v úvodu práce. Celkově autorka volí správný metodický rámec pro řešení daného problému. Prostor pro konzultaci byl využit spíše v menší míře. Výsledná práce je možným východiskem pro další kroky, které mohou vést k řešení problému. Otázky: 1. Jak byste analyzovala cílový zákaznický segment abyste získala potřebné informace pro nastavení komunikačních kanálů? 2. Jak by vypadala souhrnná SWOT analýza hodnotící současný stav firmy? 3. Jak by bylo možné hodnotit přínos navrhovaných opatření? Jaké jsou předpoklady toho, že navrhovaná opatření povedou k řešení Vámi zmiňovaného problému? 4. Jaké jsou finanční přínosy navrhovaných opatření?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D Cíle práce jsou specifikovány v kontextu řešení konkrétního problému reálné firmy. Z hlediska naplnění cílů je zpracování práce obecnější a cíle jsou tak naplněny pouze uspokojivě.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C V analytické části jsou z pohledu hodnocení podnikatelského chování zvoleny odpovídající metody s ohledem na chování firmy. Minimální prostor je věnován chování zákazníka. Teoretická východiska se zaměřují na oblast strategie, kdy bylo možné věnovat více prostoru pojetím vhodným pro malé podniky – autorka prezentuje standardní přístup ke strategii. Přístup business modelu je zvolen správně. Vymezení metod pro oblast ICT chybí, nicméně v analýze pak autorka pracuje s přístupem HOS 8.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E Uplatnění většiny analytických přístupů je velmi obecné. Přístup 7S vymezuje obecněji jednotlivé oblasti, ale současně je dobře využit princip vazeb jednotlivých oblastí pro vymezení témat vhodných pro ICT podporu business strategie. Srovnání s konkurenty je zaměřeno pouze na základní oblasti. Hodnocení pomocí 3D pojetí cílů je opět spíše obecné, nevyužívá celý potenciál přístupu, některé formulace jsou nejasné „cieľom internej dimenzie sú zamestnanci a fungovanie firmy“. Uplatnění Canvasu mohlo lépe mapovat využití ICT. Analýzy ICT je zčásti popisem a zčásti se opírá o metodiku HOS 8. Zde chybí v metodice vymezení použití této metody. SWOT analýza IS je pouze výčtem faktorů. Výrazně větší prostor by měl být věnován analýze zákazníků, zejména s ohledem na vymezený problém firmy. Některé části práce jsou nekonzistentní – například charakteristika cílů v kapitole 2.5.1. a v kapitole 2.7. Vlastní závěr analytické části je velmi stručný a prostor věnovaný provázanosti využití ICT a implementace business strategie není příliš velký. Chybí SWOT analýza shrnující celou analytickou část – tato analýza měla být dle metodiky využita formulaci souhrnných závěrů analýz.
Praktická využitelnost výsledků E V úvodu návrhové části autorka v zásadě správně vymezuje oblasti, které je třeba řešit pomocí ICT podpory. Vzhledem k tomu, že nejsou jasně formulovány závěry analýzy, tak také východiska návrhů jsou obecnější. Autorka se v návrzích věnuje v podstatě třem oblastem – komunikace, objednávkový systém a aktualizace informačního systému. Tato tři zaměření jsou obecně nepochybně správná. Problémem je propracovanost návrhů a jejich zhodnocení. Z hlediska vymezeného problému „Problémom firmy je, že nedokáže zaujať mladších zákazníkov v požadovanej miere.“ lze za nedostatek návrhové části považovat skutečnost, že autorka dostatečně nevysvětluje vazbu navrhovaných opatření na řešení tohoto problému, nevysvětluje jasně přínosy a neuvádí argumenty, proč zrovna navrhovaná opatření povedou k nárůstu zájmu mladší cílové skupiny zákazníků.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C Práce obsahuje překlepy a nevhodné formulace – příklad viz výše. V textu je u některých konceptů (např. Canvas) ponechána anglická terminologie. Struktura teoretické části mohla být lépe zpracována – témata jako hodnotový řetězec nebo konkurenceschopnost jsou nevhodně zařazena jako podkapitoly části zaměřené na podnikatelské prostředí.
Práce s informačními zdroji, včetně citací C Nedostatky v citacích v analytické části. Nesprávné citace například u tabulky 8 v návrhové části – není jasný zdroj údajů.
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Mráček, Pavel

Autorka v práci prokazuje schopnost využít získaných poznatků v analytické i návrhové části. Práce využívá standardní struktury, která je logická a přehledná. Přístupy analýz pak působí obecněji. Zde bylo vhodné věnovat se více podrobněji analýze chování zákazníků a také podrobnější analýze konkurence. U následných návrhů mohlo být jasnější opodstatnění jejich volby, i když se tyto návrhy mohou zdát logické. Práci lze označit jako přínosnou pro analyzovanou společnost a v případě podrobného dopracování i dobře realizovatelnou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Výstupy práce směřují k naplnění stanoveného cíle.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C Autorka v práci zvolila standardního postupu a využívá adekvátních metod. Vzhledem k dalšímu směřování práce bylo vhodné podrobněji se věnovat analýze chování zákazníků i konkurence.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D Autorka v práci prokazuje schopnost interpretovat dosažené výsledky spíše na nižší úrovni. Přístupy působí spíše obecněji.
Praktická využitelnost výsledků D Výsledky práce jsou prakticky využitelné. Pro větší přínos bylo vhodné více rozpracovat jak samotné analýzy (např. v oblasti chování zákazníka, nebo podrobnější analýza konkurence). V případě realizovatelnosti návrhů bylo vhodné i tyto podrobněji rozpracovat.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C Práce má standardní, logickou strukturu. Autorka využívá povětšinou vhodné terminologie. Občas se v práci vyskytnou ne zcela vhodné formulace či překlepy.
Práce s informačními zdroji D V práci je využito adekvátních informačních zdrojů. Místy nejsou zdroje zcela jasné či přesné (zejména v analytické části). V případě využití zdroje "vlastní zpracování" u tabulek v návrhové části je zřejmé, že hodnoty zde obsažené jsou odněkud čerpány.
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 127779