JEDLIČKA, D. Návrh instalace fotovoltaické elektrárny v provozu Špitálka akciové společnosti Teplárny Brno [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Bakalářská práce studenta Dominika Jedlička se zabývá návrhem fotovoltaické (FV) elektrárny v areálu teplárny Špitálka v Brně. Teoretická rešeršní část je zaměřena na rešerši základních typů fotovoltaických článků, faktorů ovlivňujících výkon FV panelů, způsob připojení FVE k distribuční soustavě a postupy pro návrh FVE. Částečně irelevantní vzhledem k tématu je kapitola zabývající se způsoby recyklace panelů, nicméně informace uvedené v teoretické části jsou zpracovány přehledně a poskytují čtenáři dostatečný úvod do problematiky. Praktická část práce je potom zaměřena na samotný návrh FVE v areálu teplárny Špitálka v Brně, kdy autor nejprve popsal stávající stav objektu a vybral několik vhodných střech při instalaci FV panelů s ohledem na umístění a možnost vyvedení výkonu. Provedl návrh rozložení panelů na jednotlivých střechách a zvolil základní konfiguraci použitých střídačů. Bohužel, úroveň zpracování výkresové dokumentace je na nízké úrovni, kdy jsou v práci uvedeny sice některé detaily, ale výsledné schéma je nepřehledné, není zřejmý počet panelů a střídačů na jednotlivých střechách (částech FVE) a zcela chybí alespoň jednopólové schéma DC i AC rozvaděčů. Tato skutečnost je však zřejmě důsledkem nízkých zkušenosti autora s tvorbou projektové dokumentace. V rámci energetické bilance pro daný areál student predikuje výrobu FVE a na základě podkladů od zadavatele tématu (Teplárny Brno) - spotřeba energie uvádí souhrnné srovnání. Tato část však postrádá bližší popis použité metodiky a způsobu výpočtu, což částečně snižuje vypovídající hodnotu výstupu. Výsledné ekonomické zhodnocení uvažuje předpokládané náklady a výnosy instalace, ovšem není zřejmé jaké podmínky je nutné splnit pro získání dotace, respektive zda je podnik schopen naplnit jednotlivá hodnotící kritéria. Práce je po formální stránce v pořádku, splňuje všechny body zadání, použitá literatura i jazyková úroveň je adekvátní požadavkům kladeným na bakalářskou práci. Student konzultoval výsledky průběžně, s vyšší intenzitou před termínem odevzdáním práce, avšak úroveň vlastní invence byla nižší. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 75b.
Student Dominik Jedlička zpracoval bakalářskou práci na téma „Návrh instalace fotovoltaické elektrárny v provozu Špitálka akciové společnosti Teplárny Brno“. Cílem práce bylo zpracování návrhu fotovoltaické elektrárny a s tím související ekonomické vyhodnocení projektu. Samotný návrh obsahuje technické nedokonalosti, které odpovídají zkušenostem studenta, nicméně v práci se uvádí, že se nejedná o projektovou dokumentaci, a uvedené zadání práce tak bylo splněno v plném rozsahu. Práce nepřináší žádné nové poznatky, avšak přináší přehlednou rešerši problematiky a může sloužit jako podklad pro zástupce společnosti Teplárny Brno při rozhodování a investici do fotovoltaické elektrárny. Při tvorbě práce bylo čerpáno z velkého počtu rozmanitých zdrojů, které jsou v práci řádně ocitovány. Po formální stránce práce obsahuje spoustu chybně formátovaných a odskočených textů (kapitola 1.7). Obsahová struktura práce je logická, ale členění jednotlivých podkapitol je místy zmatečné a v textu se střídají nadpisy zvýrazněné tučným textem a podtržením. Syntaxe a gramatika práce je až na občasné chyby v interpunkci na dobré úrovni. V práci je příliš mnoho prostoru věnováno teorii, která s prací přímo nesouvisí a působí tak spíše jako výplň k dosažení minimálního rozsahu práce, například způsob recyklace fotovoltaických panelů v Německu nebo detailní popis rozměrů a stáří Slunce. Obrázky použité v práci jsou mnohdy nečitelné a nemají tak pro čtenáře žádnou vypovídající hodnotu (například Obr. 21 a 26), u některých grafů by proto bylo příznivější zobrazení na celou šířku listu. Při výpočtu návratnosti v kapitole 2.5 Ekonomické zhodnocení je kalkulováno s uvedenou výší dotace 30 % prokazatelných způsobilých výdajů. Autor ale neuvádí, že se jedná o hodnotu maximální, a pro získání dotace o takové výši hraje roli více faktorů. Dle ministerstva průmyslu a obchodu jsou to mimo jiné „potřebnost a relevance projektu“, „klimaticko-energetické přínosy“ nebo „nákladová efektivita projektu“, které autor nijak nezohledňuje. Největším negativem práce je ovšem provedení výkresové části, která je strohá a postrádá veškeré náležitosti reálné dokumentace z praxe. Vzhledem k výše uvedeným poznatkům práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm C – 76 bodů.
viz. přiložené PDF
eVSKP id 133356