NEVĚČNÁ, L. Metody hodnocení posturální stability [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Studentka Leona Nevěčná vypracovala bakalářskou práci na téma hodnocení posturální stability, kde pracovala s Wii Balance Board. Semestrální práci vypracovala pod Ing. Pavlou Horákovou. V teoretické části se věnuje posturální stabilitě a parametrům, které jsou diskutovány v literatuře. Navrhla si protokol měření a podle něj proměřila skupinu osob. V souboru měřených osob se vyskytují pouze ženy, ale studentka nediskutuje, zda pohlaví má vliv na posturální stabilitu. Vyzdvihnout musím popis parametrů (kapitola 6) a následnou diskusi výsledků. Studentka pracovala během semestru spíše samostatně, konzultovala až dílčí výsledky. Po formální stránce lze vytknout vyskytující se špatné křížové odkazy (str. 22 nebo 23). V práci se vyskytují neformální výrazy, které by v technické odborné práci být neměly. Studentka prokázala dobrou práci s literaturou, ale nedodržela jednotný styl citace v celé práci. Zadání práce bylo splněno. Práci studentky Leony Nevěčné hodnotím stupněm B/80 bodů.
Předkládaná práce se věnuje problematice výběru vhodných parametrů pro posturografická měření. Studentka provedla rozsáhlou literární rešerši, na jejímž základě vybrala používané posturografické parametry a sumarizovala jejich vlastnosti. Z teoretické části práce je jasně patrná důslednost autorky při popisu všech známých vlastností jednotlivých parametrů, ale kvůli zvýšení přehlednosti této části práce by bylo vhodné poznatky sdružovat do větších a tematicky homogenních celků. Rovněž popis Wii Balance Board je chaotický a není z něj patrné, zda autorka chtěla popsat princip měření s touto deskou, nebo zda se věnuje srovnání s ostatními modalitami, nebo zda je cílem představit parametry přístroje. Podobná chaotičnost popisu se objevuje i při popisu programového prostředí TelMed. Nedostatky v koncepci práce jsou pak ještě podtrhnuty formálními nedostatky, jakými jsou nekonzistentnost formátu citací, používání neformálních formulací, překlepů (např. místo „rozpatný“ spoj autorka uvádí slovo „rozpačný“) a použitím obtížně čitelného slohu. Velmi dobře je naopak popsána diskuze, ve které autorka shrnuje výstupy rozsáhlého statistického testování vybraných parametrů a přehledně a srozumitelně je interpretuje a vztahuje k výsledkům dosaženým jinými autory. Praktická část práce je tak uzavřena souvislým a velmi dobře čitelným textem, který dokumentuje autorčiny schopnosti vytvořit práci, jejíž odborná úroveň odpovídá požadavkům na vypracování bakalářské práce. Práce zcela splňuje požadavky zadání.
eVSKP id 93498