MITÁČKOVÁ, M. Studium elektrických a dielektrických vlastností iontových kapalin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Zmeškal, Oldřich

Studentka se zabývala velmi perspektivním tématem, charakterizací vlastností elektrochemických tranzistorů s různými iontovými kapalinami (OECT). Její experimentální práce byla zaměřena především na studium teplotních závislostí volt-ampérových charakteristik OECT, vyhodnocení experimentálních dat a na interpretaci výsledků. Dalšímu tématu – impedanční spektroskopii se věnovala z časových důvodů pouze okrajově. Především vyhodnocení dat bylo časově velice náročné, protože při něm docházelo k modifikaci algoritmu výpočtu parametrů, především aktivační energie proudu mezi zdrojovou a odtokovou elektrodou. Při vlastním zpracování bakalářské práce se studentka dostala do časového skluzu, takže jsme byli nuceni minimalizovat další experimentální práce. Tuto skutečnost považuji za nejslabší článek její činnosti.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání B
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Pospíšil, Jan

Předložená bakalářské práce studentky Martiny Mitáčkové se zabývá studiem elektrických a dielektrických vlastností organických tenkovrstvých elektrochemických tranzistorů na bázi iontových kapalin. Práce je sepsána v rozsahu 36 stran, členěna do 7 kapitol, obsahuje 28 obrázků, 4 tabulky, 27 rovnic a autorka cituje 27 prací. Teoretická část této práce se stručně věnuje popisu různých typů organických tranzistorů, dále pak popisu měření elektrických (volt-ampérové charakteristiky) a dielektrických (impedanční spektroskopie) veličin. V této části práce však postrádám hlubší náhled do aktuálního stavu řešené problematiky – rešeršní část mohla být, dle mého názoru, zpracována mnohem důsledněji. V experimentální části autorka práce proměřila zejména volt-ampérové charakteristiky elektrochemických tranzistorů s využitím různých typů iontových kapalin a zkoumala jejich vliv na proudové odezvy vodivým kanálem PEDOT:PSS při různém napětí vloženém na řídící elektrodu. Tento experiment byl dále modifikován změnou teploty v průběhu měření, byly tak současně měřeny Arrheniovy závislosti. Problematika měření těchto závislostí je velice zajímavá, nicméně také náročná, a to jak na vhodně zvolený experiment, tak i na interpretaci naměřených dat. V tomto ohledu musím konstatovat, že náročnost experimentů, a to právě z pohledu interpretace naměřených dat, zcela jistě převyšuje rámec bakalářského studia. Podkapitolu 4.1.2 týkající se dielektrické spektroskopie pak shledávám jako nejslabší část předložené bakalářské práce (měření impedančních spekter je zde nastíněno jen okrajově). K formální a jazykové stránce této práce nemám žádné výhrady. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením dobře (C).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků D
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 113465