MATIOVSKÝ, D. Návrh rozvoje společnosti působící na trhu s elektřinou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Bumberová, Veronika

Celkově je předložená diplomová práce v podobě ekonomicky realizovatelného podnikatelského plánu s ohledem na výhrady zpracovaná na dostatečné úrovni. Otázka č. 1: Odpovídá Vámi predikovaný vývoj hospodářského výsledku po zdanění v návrzích do konce roku 2021 (1 072 440,- Kč) zvýšení o slibovaných 40%? Otázka č. 2: Proč jste stanovil počet oslovených zákazníků na celkem 7 310 domácností v rámci návrhu "kampaň elektřina"? Odráží tato hodnota Vámi stanovené cíle v rámci rozvoje společnosti? Otázka č. 3: Jaká je vyjednávací síla dodavatelů elektřiny na trhu? Otázka č. 4: V čem vidíte přínos Vašich návrhů pro vybranou společnost?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů E Práce je s ohledem na hlavní cíl a stanovené dílčí cíle práce zpracovaná na dostatečné úrovni. Známka byla snížena z důvodu řádného nevymezení analyzovaného problému/výzvy z hlediska zaměření trhu a nabízeného produktu u vybrané společnosti. Nemůžu tedy považovat název práce a její obsahové zaměření za kompaktní, protože dochází na jedné straně k zaměření na trh s elektřinou a prodejem elektřiny, na straně druhé jsou analýzy zaměřeny na veškerý předmět podnikání společnosti (realizace staveb, výstavba inženýrských sítí apod.).
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod D V práci jsou použity standardní analytické metody z oblasti strategického řízení a marketingu pro posouzení podnikatelského prostředí jako SLEPT, analýza oboru dle Portera, BCG matice, 7S, finanční analýza. Autor v práci využívá postupy řešení a metody, které jsou stanoveny v rámci zpracování diplomové práce, ale dochází k disproporci v rozsahu a hloubce řešené problematiky v teoretické a praktické části práce. Časové rozpětí stanovené pro posouzení finanční situace společnosti na horizont 4 roky, je z hlediska vývoje finanční situace firmy nedostatečné (min. 5 let při 25 letému působení na trhu).
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E Z hlediska schopnosti interpretovat dosažené výsledky z analýz a vyvozovat z nich závěry je na dostatečné úrovni. V práci chybí relevantní konstatování a závěry s ohledem na vývoj klíčových finančních ukazatelů (tj. odůvodnění, proč došlo k nárůstu/poklesu či stagnaci). Místo toho, aby se analýza zaměřovala hlouběji na trh s elektřinou a nabídkou produktů/služeb společnosti na tomto trhu, zabývá se i jinými trhy a tím pádem je samotná analýza a závěry z ní plynoucí ploché (např. kapitola 2.4 BCG matice). V práci není k dohledání podíl (mezi-poměr) domácností a firem na tržbách z prodeje elektřiny (pouze 80% domácnosti v JMK, 93% firem v JMK) a tudíž konstatování, že domácnosti jsou hlavními zákazníky společnosti, je diskutabilní. Místo toho, aby autor v práci relevantně popsal dopady na podnikání např. z legislativních faktorů, popisuje význam a historii energetického regulačního úřadu či operátora trhu s elektřinou.
Praktická využitelnost výsledků E Práce je s ohledem pro praxi použitelná jako prvotní podklad pro další zpracování hlubších analýz s následným rozhodováním. Návrhy potřebují hlubší propracování rozpočtů v rámci jednotlivých části s ohledem na stanovený tržní potenciál. Stanovené cíle sice splňují SMART princip, ale není jasné, co autor myslí "ziskem XX% oslovených zákazníků" (str. 79). Návrhy v oblasti postupů implementace akcí a následných organizačních změn s ohledem na lidské zdroje či strukturu, jsou spíše textovým konstatováním bez propojení na výsledky analýzy. Není jasný způsob stanovení hodnoty navýšení mzdy u vybraných zaměstnanců s ohledem na plánované akce a s tím spojené vytížení těchto zaměstnanců. U tabulek zobrazujících náklad není jasné, zda se jedná o měsíc, rok (např. str. 85, tabulka 37). Otázka je taktéž v efektivnosti navržené propagační akce "kampaně elektřina" v podobě plachet a letáků s ohledem na B2C trh resp. konečného spotřebitele. Střednědobý cíl v rámci rozšíření portfolia produktů je naprosto zavádějící ("prodej dostatečného množství produktů"). Není zobrazeno propojení mezi predikcí hospodářského výsledku po zdanění v rámci akce "Nová zelená úsporám" a dlouhodobým cílem v podobě dosažení 20% podílu hodnoty realizovaných zakázek dle zvolených okresů.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň E Teoretická, analytická a návrhová část jsou navzájem logicky propojeny a navazují. Autor práce používá adekvátní terminologii a odbornou jazykovou úroveň na dostatečný úrovni až na pár výjimek (např. "zisk 45% zákazníků", str. 79 apod.). Vizuální dojem z práce snižuje formátování textu (např. obsah práce), rozsahové zpracování úvodu a vymezení problému a cíle práce včetně čitelnosti obrázků (např. str. 44). Kvalitu práce bohužel snižuje formátování a obsahové rozložení textu (např. str. 14, str. 16, str. 39, str. 41, str. 74). V práci jsou dále užity zkratky, které nejsou v textu vysvětleny a nemají svůj seznam na konci práce. V textu práce se taktéž nachází nespočetné množství gramatických chyb.
Práce s informačními zdroji, včetně citací D V práci je s citacemi pracováno na dostatečné úrovni s ohledem na veřejné dostupné informace, knižní literaturu a textu v rámci vlastních návrhů.
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

MBA, Kamil Komenda,

Cílem diplomové práce bylo navrhnout rozvoj společnosti působící na trhu s elektřinou, což se autorovi podařilo v základu sestavit. Autor práce správně použil podkladovou literaturu včetně tematických grafů a tabulek. Autor se při zpracování analýzy stavu současného zaměřil na podrobnější popis a vyhodnocení celé společnosti na úkor hlubší a podrobnější zpracování analýzy současného stavu na konkurenčním poli v definovaných regionech jejich zájmu. Při tvorbě návrhu rozvoje společnosti autor zvolil pro identifikaci podnikatelského prostředí a vymezení produktů na trhu metody SLEPT, Porterovu analýzu prostředí včetně modelu 7S. Zvolená metoda identifikace stavu produktů podle BCG matice je pro tuto práci nevhodná. Místo identifikace prostředí podle metody 7S měla být autorem spíše použita metoda 7P. Jelikož je cílem práce navrhnout a vypracovat strategii pro rozvoj společnosti na trhu s elektřinou, je hloubková finanční analýza firmy pro naplnění cíle práce zcela nadbytečná. Autor v návrhu rozdělil rozvoj do dvou směrů. Jelikož s těmito směry nebylo uvažováno v předešlých analýzách pro zpracování konkurenčního prostředí, chybí mi v návrhu u jednotlivých směrů podrobnější analýza prostředí. Dále se autor mohl v návrhu více soustředit na definování KPI pro dosažení navrhovaného plánu. U jednotlivých návrhů směrů je využita metoda identifikace rizik RIPRAN, které měly být podrobněji začleněny do navrhovaných plánů rozvoje definována dílčími úkoly, s identifikací osobní zodpovědnosti a s termíny plnění. Práce vykazuje nesoulad poměru teoretické části se samotným návrhem práce. Dále se diplomová práce jeví jako nedokončená. Autor umí vyhledat a zpracovat požadované informace, dokáže vytvořit analýzu vnitřního i vnější prostředí, dokáže vytypovat případná rizika. Z praktického hlediska je tato práce postavena na základním pohledu do problematiky sestavení návrhu rozvoje společnosti působící na trhu s elektřinou. Návrh lze uchopit jako základní odrazový můstek pro sestavení podrobné byznys strategie. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod D
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Praktická využitelnost výsledků C
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň E
Práce s informačními zdroji A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 118229