MALUŠ, M. Komplexní model turbulence pro různé velikosti cel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Hudcová, Lucie

Tato diplomová práce je zaměřená na modelování průchodu optického svazku atmosférickým přenosovým prostředím s výskytem turbulentních cel různé velikosti. Po úvodním popisu vzniku atmosférické turbulence a jejího vlivu na optický signál následuje popis nejrozšířenějších modelů pro určení strukturního parametru indexu lomu. Další část práce se věnuje popisu vytvořeného programu, který je stěžejní částí této diplomové práce. Ve 3 kapitole student prezentuje simulace jednotlivých scénářů přenosových tras pro oba směry komunikace s různým počtem turbulentních cel na trase. Výsledné grafy rozložení optické intenzity v profilu svazku dokazují nereciprocitu optických přenosových tras. Výsledný program je v práci popsán spíše z uživatelského hlediska. V několika částech tohoto popisu by bylo vhodnější blíže specifikovat, nebo detailněji analyzovat procesy skrývající se za grafickým náhledem. Program by měl projít ještě úpravami a odladěním, aby splňoval požadavky na plnou a spolehlivou funkčnost. Některé z formulací textu práce jsou nejasné a nejednoznačné. Popisy v textu se v několika případech neshodují s popisem v obrázcích. Z formálního hlediska práce obsahuje několik nedostatků, které sice nemají zásadní vliv na kvalitu práce, přesto by se v tomto typu závěrečné práce neměly vyskytovat. Student pravidelně konzultoval výsledky své práce. Své úsilí směřoval primárně k vytvoření funkčního programu, což se dle mého názoru částečně negativně projevilo na kvalitě a propracovanosti předloženého textu. Cíle diplomové práce považuji za splněné a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
83

Posudek oponenta

Kyselák,, Martin

Předložená diplomová práce podrobně analyzuje problematiku atmosférické turbulence a prezentuje program pro vytváření turbulentních cel v libovolných místech trasy. Práce popisuje vznik atmosférické turbulence a její jednotlivé dopady na optický svazek, jako je scintilace, změna šířky svazku, změna úhlu dopadu svazku a jeho putování daným turbulentním prostředím. Při návrhu komunikačního systému je brána zřetel na parametry, které mohou nastat a pomocí namodelované trasy navrhovaný systém ošetřit. Práce po poměrně srozumitelném teoretickém rozboru přechází do programové části a prezentuje návrh a vývoj programu pro modelování atmosférické turbulence. Poněkud obsáhlé a rozvláčné popisování varianty turbulentních cel jsou doplněny přehlednými obrázky, grafy a vývojovými diagramy. Práce je místy méně srozumitelná, ovšem vhodně volené grafické doplňky práci výborně doplňují. Navržený software v prostředí MatLab umožňuje vytvářet turbulentní cely o volitelných velikostech a přidávat jim míru atmosférické turbulence vyjádřené strukturním parametrem indexu lomu. Množství nastavitelných parametrů a volba ze šesti připravených modelů pro různé druhy použití nebo potřeby zadání je dostatečné pro získání přenosového prostředí. Práce je logicky členěná, ale ne vždy gramaticky dokonalá. Malé množství překlepů a typografických chyb však lze přehlédnout. Předložená literatura je dostatečná. Práce je bezpochyby přínosná a způsobilá k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 133609