PATÁK, M. Nabíječ baterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student dokázal nastudovat problematiku vývoje zařízení, počínaje výběrem vhodného mikrokontroleru, přes návrh, výrobu a oživení konstrukce, konče výrobou software pro počítač. Student pracoval samostatně, konzultoval pouze nejnutnější aspekty řízení spínaných zdrojů a měření napětí. Zejména měřicí část balanceru vyžadovala od studenta značné úsilí pro pochopení funkce i validaci zapojení, protože úspěšně použil dle mě dostupných informací dosud v dostupné literatuře nepublikovaný způsob zapojení analogové části měřicího systému. V posledním měsíci si musel student poradit s mou nedostupností pro konzultace, což zvládl výborně. Předložená diplomová práce prokazuje studentovy inženýrské schopnosti a doporučuji ji k obhajobě.
Práce o rozsahu 85 stran je logicky rozčleněna do 8 kapitol. Za pozornost stojí zejména kapitoly 2 a 3 věnované návrhu měřicích a výkonových obvodů balanceru. Autor navrhuje několik originálních obvodových řešení, které následně diskutuje, doplňuje simulacemi a měřením. Ostatní kapitoly se v přiměřené míře věnují komunikaci, programu pro počítač a pro jednočipový mikropočítač. Práce je zdařilým a uceleným návrhem funkčního nabíječe s balancerem. Lze jí však vyčíst množství formálních chyb, použití ve schématech neoznačených veličin (Ugnd, Ub,…) a především časté použití zkomolených, nesmyslných a nečeských výrazů jako: trashold, treashoald, nasetovat a dalších. Vzhledem k oteplení procesoru vlastním ztrátovým výkonem je naivní představa použití senzoru teploty procesoru pro měření teploty baterie. Během řešení poměrně složité úlohy student zajisté prokázal inženýrské schopnosti, proto práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 65656