KOMÁR, J. Fotovoltaický nabíječ notebooku s bezdrátovou konektivitou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Bakalářská práce Josefa Komára se zabývá návrhem a realizací Fotovoltaického nabíječe notebooku s bezdrátovou konektivitou. Student nejdříve popisuje principy fotovoltaických článků a jejich regulátory. Následně popisuje typy, správu a řízení akumulátorů. Poté popisuje samotný návrh a realizaci své práce. V další kapitole popisuje firmware zařízení a bezdrátové odesílání dat. Na konci své práce student provádí měření reálných parametrů navrženého zařízení. Student napřed navrhl teoretické schéma celého systému. Jedná se o fotovoltaickou nabíječku pro notebooky, která má i vlastní interní akumulátor. Výkon fotovoltaického panelu je 105 Wp, reálná kapacita interního akumulátoru je 80 Wh, výstupní napětí lze regulovat v rozsahu 18-22 V při výkonu 60 W. Tyto parametry přesahují zadání práce. U všech součástí systému student dostatečně obhajuje výběr použitého řešení. Nejprve funkční bloky teoreticky popíše a poté podle požadovaných parametrů vybírá vhodné součástky a vypočítává jejich hodnoty. Za hlavní novum práce lze považovat řešení MPPT (Maximum Power Point Tracking) pomocí vlastního řešení založeného na mikrokontroleru ESP32. Řešení samostatné práce je na dobré úrovni. V realizační části student splnil veškeré požadavky dané zadáním práce. Výrobek dovedl do plně funkční podoby včetně odměření reálných parametrů zařízení. Z předložených dat lze konstatovat, že zařízení je plně funkční. Zobrazení naměřených dat, na internetové platformě Blynk, je graficky dobře zpracované. Student mohl provést měření v různé dny s různou intenzitou osvitu, aby se ukázala vhodnost navrženého MPPT sledovače v širším rozsahu enviromentálních podmínek. Škoda, že nedošlo k samotné výrobě navrhnutého výstupního měniče, ale bylo použito komerční řešení. Student tuto volbu dostatečně zdůvodňuje. Textová část bakalářská práce je přehledná a logicky členěna, pouze v malé míře jsou v ní netechnické výrazy. Práce je bez zjevných překlepů a gramatických chyb. Práce obsahuje dostatečný počet 70 stran a 51 odkazů na literaturu. Student na práci pracoval průběžně během celého roku, pracoval samostatně a zadané požadavky dokázal sám nebo po konzultaci zapracovat do své práce. Student využíval průběžných konzultací, které probíhaly pouze online formou. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A 90 bodů.
Úkolem studenta Josefa Komára bylo navrhnout a experimentálně realizovat fotovoltaický nabíječ notebooku s bezdrátovou konektivitou. Úvodním cílem bylo zkoumání možností řízení fotovoltaické křivky panelu pomocí trackingu a regulace pulsně-šířkovou modulací včetně ochrany akumulátorů. Následně měl student navrhnout obvodové schéma zapojení zařízení, které by obsahovalo fotovoltaický panel, vstupní měnič, management interních akumulátorů, výstupní měnič a bezdrátový modul pro odesílání diagnostických dat. Výsledkem měl být otestovaný a funkční prototyp nabíječe. Mohu konstatovat, že předložená bakalářská práce obsahuje všechny části, které byly požadovány zadáním. Bakalářská práce je psána v českém jazyce, má nadstandardní rozsah 71 stran včetně všech příloh, obsahuje všechny formální náležitosti a její grafická a textová stránka je na velmi dobré úrovni. Student dokládá až 51 citací použité literatury. Předložená bakalářská práce obsahuje požadovaný blokový a obvodový návrh i experimentální realizaci. Koncepce nabíječe sdružuje tyto jednotky: fotovoltaický panel, snižující měnič s regulátorem a trackingem pomocí algoritmu MPPT, akumulátorový blok včetně managementu baterií, výstupní měnič pro napájení notebooku, interní zdroje napětí a externí napěťové výstupy pro rychlé USB nabíjení a dále notebook a to v rozsahu (18 – 22) V / 3 A. Celé zařízení nabíječe je řízeno mikroprocesorem ESP32. Návrh a samotnou realizaci student dokládá nejdříve rozborem požadovaných parametrů, obvodovým výpočtem a naměřenými výsledky. Graficky zpracovaným měřením student dokládá průběh výkonu fotovoltaického panelu a stav nabití akumulátorů, vstupní a výstupní hodnoty napětí a proudů, průběh teploty chladiče a další. Dosažené technické parametry a výrobní cena zařízení nabíječe jsou v práci rovněž uvedeny. Prototyp považuji za dostatečně otestovaný a funkční. Závěrem bych rád shrnul, že zadání bakalářské práce bylo zcela splněno. Formální kvalita bakalářské práce je na velmi dobré úrovni a představuje i zdařilou experimentální konstrukci. Bakalářskou práci Josefa Komára doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A/92 bodů.
eVSKP id 159027