RUTRLOVÁ, J. ZOO Park Dvůr Králové - nová zóna [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

V průběhu práce autorka projevovala určitý stupeň pokory, vycházející snad z uvědomění si závažnosti zadaného tématu, složitosti procesu hledání vlastního názoru a specifických podmínek řešeného prostoru. Důkazem toho je koncept řešení především venkovních ploch území. Chybí hlavní celková situace, která je nahrazena dílčími schématy. Vlastní návrhy expozičních ploch – vnějších i vnitřních – jsou velmi strohé a prakticky téměř nedávají představu o jejich řešení. Některé vizualizace jsou natolik anonymní, že není jasné, kterou část řešeného území vlastně zachycují. V budoucnu doporučuji věnovat více pozornosti práci v reálném čase – správně si rozvrhnout vyměřený časový limit s vědomím termínu dokončení díla. Kladem předložené práce je schopnost autorky hledat a najít základní nosnou myšlenku, posoudit možnosti území a záměry potenciálního investora. Práce splňuje úkoly stanovené zadáním diplomového projektu a prokazuje schopnost autorky zapojit se do architektonické praxe. Otázky a náměty k obhajobě: Popište detailně základní principy koncipování “safari” expozic , především potom ve vztahu k vlastnímu návrhu. Jaká je představa o koncepci modelace krajiny ve vztahu k uplatňování principů výstavnictví ve volné krajině a ve vztahu k nárokům a potřebám obyvatel expozice?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B vykazující vysokou míru samostatnosti a volnější postoj k termínům a časovému plánu
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Kokeš, Václav

Práce je zpracována na velmi dobré úrovni a dokládá schopnost autorky uplatnit se v praxi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C Autorka začleňuje území se starou opuštěnou slévárnou do stávajícího areálu zoo ve Dvoře Králové. V přiložené situaci není dostatečně zdokumentováno napojení na stávající provoz zoo a to jak na pohyb návštěvníků, tak na provoz zaměstnanců a obsluhy.
Architektonické řešení B V návrhu byl zachován původní objekt slévárny. Ostatní objekty byly odstraněny. Všechny nově navržené budovy byly umístěny do severní linie ke starým halám, aby vznikl vzájemně provázaný a kompaktní celek. K objektům přiléhá rozsáhlá plocha v návrhu využitá pro lví safari. Tento koncept se jeví jako životaschopný a kontrast mezi racionální industriální architekturou a přírodním prvkem safari může působit na návštěvníky
Provozní řešení B Provoz je navržen tak, aby se minimálně mísil pohyb návštěvníků se systémem obsluhy pavilonů. Dispozice pavilonu umožní sledovaní zvířat i v zimě. Navržené řešení vychází ze současných trendů ve výstavnictví a vyhovovalo by jak návštěvníkům, tak obsluze.
Technicko konstrukční řešení B Konstrukci tvoří ocelový skelet a klasické cihelné zdi s omítkou. V interiéru jsou použity speciální betonové stěny. Navržená konstrukce odpovídá provozním požadavkům zoologické zahrady, kde lze v blízkosti zvířat používat pouze výše uvedené materiály.
Formální úroveň B Grafické zpracování je na velmi dobré úrovni. Pro lepší přehled by bylo vhodné, kdyby dílčí dispozice byly vyznačeny na schematickém půdorysu celého souboru budov.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 38591