TOMÁŠEK, L. Výpočet napěťových a proudových poměrů v místě ochrany při zkratech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Bakalářská práce Lukáše Tomáška měla za úkol vypočítat napětí a proudy při nesouměrných zkratech na konci jednoduchého přenosu a to jak v místě zkratu tak v místě připojení distanční ochrany. Výpočty byly provedeny pro zkrat trojpólový, dvopólový izolovaný a zemní a zkrat jednopólový. Výsledky výpočtů jsou pak zakresleny přehledně ve fázorových diagramech. Předložená práce je přehledně, pečlivě a logicky zpracována. Obsahuje jek teoretickou část tak i praktické řešení. V závěrečné části je pak zdůvodněno proč při zemních zkratech je nutná korekce zkratového proudu v distanční ochraně, aby správně vyhodnotila elektrickou vzdálenost místa zkratu. K práci mám tyto doplňující dotazy: - Jak velký proud teče do země při dvoupólovém zemním zkratu? - U zemních zkratů zdůvodněnte proč dochází ke změně napětí ve zdravých fázích, viz.např. obr. 5.11 a obr. 5.12. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.
Bakalářská práce je zaměřena na výpočet zkratových poměrů v konkrétním místě sítě při symetrických i nesymetrických zkratech. Úvod práce je zaměřen na teoretický popis poruchových stavů a charakteristických hodnot zkratových proudů. Dále je teoreticky popsána metoda pro výpočet zkratových poměrů s využitím ekvivalentního napěťového zdroje umístěného do místa poruchy, využívající rozklad soustavy do souměrných složek, která je v druhé části práce využita pro praktický výpočet napěťových i proudových poměrů během symetrických i nesymetrických zkratů bez uvažování odporu poruchy. Návaznost a srozumitelnost jednotlivých kapitol je velmi dobrá a přispívá k pochopení dané problematiky. Výhradu mám pouze ke kapitole 6, kde je odvozen vzorec pro kompenzaci distanční ochrany při zemních zkratech, který byl pro výpočet použit již dříve v kapitole 5.3. Práce obsahuje malé množství gramatických chyb a splňuje všechny body zadání. Po technické stránce práce obsahuje řadu nepřesností a chyb, které jsou způsobeny zejména čerpáním z nevhodné literatury, pro příklad: - chybné značení charakteristických hodnot proudů - chybné užívání výrazu „nulová složka“ pro popis netočivé složky - chybný popis napěťového součinitele c ve vzorci (2.13) - nedostatečné užití citací - kap.3 - chybný teoretický popis výpočtu náhradní impedance transformátoru, který neuvažuje korekční faktor Autorovy bych doporučoval při řešení podobných zadání si v první řadě prostudovat platné normy, které jsou určující pro výpočet zkratových poměrů, jako je např. ČSN EN 60909-0.
eVSKP id 67359