TICHÝ, D. Návrh řídicí elektroniky pro robotickou sekačku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Vyroubal, Petr

Bakalářská práce pana Tichého se věnuje návrhu řídící elektroniky pro robotickou sekačku, její realizaci a testování umělém terénu. Teoretická část práce je zaměřena na IoT, mobilní roboty a metody navigace těchto robotů v terénu. Hlavní část práce je pak věnována samotnému návrhu, je provedena diskuze vybraných komponent a je navržen koncept celého systému. Zevrubně je popsána programová část, která umožňuje ruční a automatické řízení a je navržena aplikace, která využívá MQTT protokol. Realizace systému byla provedena na studentem navřeném modelu, který je z části vyroben na 3D tiskárně a z části využívá konvenčních konstrukčních dílů. Poslední část je pak zaměřena na testování zejména automatického režimu, kdy sekačka pracuje autonomně a byly vytvořeny umělé překážky. Student pracoval samostatně a aktivně se v dané problematice orientoval. Pravidelně využíval konzultací. Práce je členěna logicky a obsahuje minimum prohřešků, je provedena dostatečná diskuse výsledků. Je využito poměrně dost literárních zdrojů. které jsou v práci citovány. Přínos práce vidím v DIY konceptu řídícího systému, který je možné dále používat, případně jej jednoduše aplikovat na stávající mechanickou konstrukci. Cíle práce byly splněny v plné míře a vzhledem k výše uvedenému navrhuji práci hodnotit stupněm A

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Sedlařík, Marek

Bakalářská práce Dominika Tichého se zabývá návrhem elektroniky pro robotickou sekačku, která splňuje požadavky na dálkové i autonomní ovládání. Autor prokazuje dobré teoretické znalosti a schopnost aplikovat je při návrhu a realizaci praktického zařízení. Práce je dobře strukturovaná a pokrývá všechny hlavní aspekty návrhu, od teoretického základu, přes detailní popis jednotlivých komponent a programování mikrokontroléru, až po praktickou realizaci a testování. Práce však má i určité nedostatky, mezi něž se řadí stylistické chyby. Hlavní důraz kladu na nevysvětlené zkratky během textu, z nichž některé nejsou ani uvedeny v seznamu zkratek, což ztěžuje porozumění jejich významu. Zkratky by také měly zůstat konzistentní po celé práci (Wi-Fi) a u některých slov není nutný doslovný překlad (například "firmvér"). Problém se vyskytuje také v číslování literatury, které by mělo začínat postupně od 1, nikoliv například od 3, 12, 13 a tak dále. Autor se v práci sice odkazuje na obrázky, ale nejedná se o křížové odkazy v rozsahu celé práce. Bohužel není dostatečně řešena problematika senzorové chybovosti, která může výrazně ovlivnit spolehlivost a také bezpečnost provozu robotické sekačky, která je dle mého názoru při realizaci tohoto typu zařízení na prvním místě. Rovněž chybí pojistka na baterii, což při možném riziko zkratu, může poškodit poškození zařízení. I přes veškeré připomínky, které možná v některých případech přesahují rámec práce, je práce velmi dobře zpracovaná. Navrhuji proto známku A.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 159744