PRACHAŘ, D. Bezpečnost autonomní dopravy a vzdáleného řízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Bakalářská práce se zaměřuje na bezpečnost vzdáleného řízení vozidel a nalezení vhodných komunikačních a kryptografických prostředí pomocí analýzy a verifikačních implementací vhodných protokolů. Hlavním výstupem práce byla funkční testovací implementace dvou známých protokolů pro přenos dat a jejich variace zabezpečení s TLS a DTLS. Stanovené cíle práce byly splněny. Odborná úroveň práce je velmi dobrá. Nicméně v práci nebyla příliš rozvedena nejasnost “Zabezpecená verze protokolu CoAP pomocí DTLS prekvapive vykázala nižší prumernou latenci než nezabezpecená verze.”. Výsledky měření dob přenosu zpráv u implementovaných variant zabezpečení jsou změřeny a odprezentovány. Nicméně velikosti parametrů u schémat RSA a ECDSA mohly být uvedeny či připomenuty i v blízkosti uváděných výsledků v kapitole 7. Práce s literaturou byla výborná a odkazovala celkově na 63 zdrojů a hojně užívala i odkazy formou pozn. pod čarou. Student byl po celou dobu řešení práce aktivní a využíval konzultace. Formální zpracování práce je solidní a práce obsahuje jen občasné menší nesrovnalosti jako např. CoAP vs Coap, atp. Práci lze celkově hodnotit kladně. Navržené hodnocení pro obhajobu je 90 bodů, A.
Bakalářská práce se zabývá zajištěním bezpečnosti autonomní dopravy a jejího vzdáleného řízení. V teoretické části práce student popisuje stěžejní části, jako jsou autonomní vozidla, jimi využívané technologie, útoky na komunikaci uvnitř vozidla a mezi vozidly. Následně analyzoval a zvolil vhodné komunikační protokoly pro vlastní implementaci. V praktické části student vytvořil programy v Javě pro simulaci komunikace mezi teleoperačním centrem a vozidle pomocí protokolů MQTT a CoAP s využitím existujících knihoven. Tyto programy rovněž umožňují simulaci komunikace s různými typy zabezpečení. Jednotlivé kombinace student důkladně proměřil a mezi sebou porovnal, na základě čeho identifikoval vhodné kombinace pro dva scénáře. Odevzdaný kód je přehledný a vhodně strukturovaný, pro lepší orientaci obsahuje množství komentářů. Práce je velmi rozsáhlá a na vysoké úrovni, obsahuje jen občasné překlepy a u některých části chybí uvedení citací. Student pracoval vhodně s dostupnou literaturou, kdy využil dohromady 63 zdrojů mezi nimiž je zahrnuto i dostatečně velké množství odborných zdrojů. Cíle práce považuji za splněné a navrhuji k obhajobě s hodnocením A (92 bodů).
eVSKP id 159207