BURČO, M. Efektivní využití obnovitelných zdrojů v bytovém domě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Diplomová práce Bc. Matúše Burča se zabývá optimalizací využití obnovitelných zdrojů energie v bytovém domě prostřednictvím vytvoření a implementace optimalizačního algoritmu pro řízení energetických toků. Práce je rozdělena do čtyř hlavních kapitol. První dvě kapitoly poskytují teoretický základ, kde se autor věnuje analýze stávajících open-source a komerčních řešení pro řízení energií a detailně popisuje různé druhy obnovitelných zdrojů energie. Třetí kapitola se zaměřuje na návrh modelu optimalizačního algoritmu a popisuje jeho teoretickou funkčnost. Ve čtvrté kapitole je popsán praktický vývoj algoritmu, jeho testování a integrace s analytickými a vizualizačními platformami jako ThingsBoard a Trendz. Mezi silné stránky práce patří teoretický základ, který autor popisuje, a detailní popis procesu vývoje algoritmu. Autor ukazuje komplexní porozumění problematice a schopnost použít teoretické znalosti pro praktický návrh. Student provedl analýzu stávajících řešení a detailně popsal implementaci algoritmu. Práce s daty je na vysoké úrovni technických znalostí a schopností autora. Student navrhnul a prakticky implementoval několik algoritmů, které následně ověřil. Na druhou stranu, práce vykazuje několik slabých stránek. Grafické zpracování je místy nedostatečné; některé grafy a schémata jsou nečitelné kvůli malé velikosti písma, což ztěžuje pochopení prezentovaných dat. Některé části práce obsahují redundantní informace, které nepřinášejí další hodnotu a mohly být vynechány. Dále, algoritmy představené v práci, ačkoli funkční, by mohly být více v souladu se standardy v algoritmizaci a mohly by být lépe dokumentovány a vysvětleny pro lepší porozumění jejich implementace a fungování. Celkově hodnotím práci známkou B/85 bodů.
Diplomová práce na téma „Efektivní využití obnovitelných zdrojů v bytovém domě“ předkládá vytvoření a zapracování optimalizačního algoritmu pro řízení energetických toků v bytových domech. Práce je členěna do čtyř kapitol. První dvě kapitoly se zaobírají popisem teoretické stránky řešené věci. Student se nejprve zaměřuje na analýzu současně dostupných open-source a komerčních řešení. Dále svou pozornost zaměřuje na popis obnovitelných zdrojů v energetice. Záběr teorie je místy značně široký a s přihlédnutím k zadání práce neaplikovatelný pro systémy typických současných bytových domů. Praktická část práce se prvně zaobírá návrhem optimalizačního algoritmu. Do něho je započítáno několik metrik ať už ze současného stavu nebo předpovědi. Dále je detailně popsán postup nastavení dílčích částí jako je použitá analytická platforma, ThingsBoard a také např. práce s daty. Praktická část je se svým popisem na velmi dobré úrovni. Její prezentování je vzato jako návodový popis s občasným vložením teoretického dovysvětlení. Předkládání některých informací nicméně místy přijde nadbytečné a bez většího přínosu práci samotné. Dle prezentovaných výsledků v závěru práce je implementace optimalizačního algoritmu funkční a efektivní. Pro spotřebitele tak ve výsledku probíhá úspora nutných peněžních nákladů na energie. Zadání závěrečné práce bylo splněno. Formální stránka práce je nedostatečná. Grafické prezentování většiny obrázků obsahujících popisky je nečitelné (velikost použitého písma). Zobrazení grafických závislostí je tak díky tomu nejasné a na první pohled nejde definovat o jaké proměnné/hodnoty se jedná. Nejsou funkční odkazy v textu. Dále narušuje místy text nevhodné formátování tučných neindexovaných nadpisů a vysázení kódu v druhé polovině práce včetně jeho odsazení. Výše popsané formální nedostatky bohužel snižují kvalitu předkládané práce. Hodnocení 72 bodů, známka C.
eVSKP id 159144