MACH, M. Bifurkační analýza elektrického pohonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Koláčný, Josef

Nedávno vzniklá teorie deterministického chaosu a fraktálů úzce souvisí s čistě teoretickými úvahami o dynamických systémech modelovaných na počitačích. Tento vývojový trend se zabývá soustavami jejichž chování může za jistých podmínek vykazovat nepravidelnosti v průbězích sledovaných veličin. Analýza podmínek a okolností vzniku těchto jevů se stává nezbytnou podmínkou diagnostiky komplexních nelineárních systémů se změnou parametrů vyskytujících se v celé řadě technických oborů. Předložená práce se svým pojetím velmi blíží uvedenému směru vědeckého bádání. Diplomant prokázal úspěšně zvládnout náročnou teorii nelineární dynamiky a kreativním způsobem ověřit v laboratorních podmínkách platnost poznatků získaných modelováním na PC. Bifurkační analýza je relativně nová vědecká disciplína, která v oboru elektromechaniky , elektrických pohonů a výkonové elektroniky teprve hledá svoje uplatnění.Poznatky uváděné v závěru práce mohou být užitečné při komplexní diagnostice sofistikovaných elektrických pohonů. Stanovené cíle byly splněny a tato diplomová práce vypovídá o magisterských schopnostech diplomanta.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Vrba, Jaromír

Diplomant v předložené práci řeší problematiku vlivu malé změny parametrů soustavy na chování uceleného systému. V úvodní části shrnuje řadu teoretických pojmů, kterými lze hodnotit řešenou problematiku a to nejen v oblasti technické. Další část je věnována simulaci stejnosměrného pohonu s permanentními magnety, který byl napájen ze stejnosměrného měniče dvoukvadrantového s reverzací proudu. Třetí část je věnována skutečnému měření na reálném pohonu s cílem sledovat bifurkaci při různých parametrech regulátoru rychlosti. K práci mám následující připomínky: - text obsahuje řadu pravopisných chyb nezanedbatelného charakteru. - měkteré veličiny označuje různě. - v jakém vztahu jsou stejnosměrné motory pro simulaci a pro měření na skutečném zařízení? - obr. 4.2 vnější zpětná vazba má špatný přenos. - k bifurkačním diagramům bylo zapotřebí měřit časové průběhy proudu motoru, nikde ale nejsou uvedeny. - bylo možné měřit také ve 2. kvadrantu? K jakým výsledkům by se došlo? Předložené práce splnila podmínky zadání. Diplomant potřeboval zvládnout řadu pojmů se kterými se pravděpodobně při studiu nesetkal. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnotit známkou výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 50/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce D 6/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

eVSKP id 27837