ŠTĚPÁNEK, M. Návrh diplexeru na bázi koaxiálních rezonátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Wolanský, David

Student se ve své diplomové práci zabýval problematikou syntézy vazební matice filtrů na bázi koaxiálních rezonátorů. Na základě těchto poznatků měl navrhnout diplexer se dvěma triplety a zoptimalizovat jej pomocí metody Tuning-Space mapping. Student si osvojil ne zrovna jednoduchou matematiku zabývající se návrhovými vztahy pro syntézu vazební matice obecné topologie koaxiálních filtrů. Po dohodě s vedoucím práce nad rámec zadání student implementoval návrhové vztahy k syntéze vazební matice koaxiálních filtrů do uživatelského rozhraní v prostředí Matlab. Tímto vytvořil aplikaci pro syntézu vazební matice obecné topologie koaxiálních filtrů. Aplikace obsahuje všechny požadované vstupní i výstupní parametry syntézy a poskytuje tím srovnatelné funkce jako komerční software. Ve zbývajícím čase pak student pomocí zrealizované aplikace navrhl diplexer se dvěma triplety, který zoptimalizoval metodou Tuning-Space Mapping v CST Studiu. Student dle mého názoru velmi dobře zvládl časově i tematicky rozsáhle a náročné téma. Všechny úkoly kladené v diplomové práci bezezbytku splnil. Pracoval samostatně a se zájmem o řešenou problematiku. Z hlediska formálního zpracování je práce sepsána srozumitelnou formou s malým počtem chyb s logickou návazností jednotlivých kapitol. Hodnotím celkovým počtem bodů 95.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Tkadlec, Roman

Úkolem diplomanta bylo seznámit se s problematikou mikrovlnných filtrů tvořených koaxiálními rezonátory a pomocí CST Studia navrhnout diplexer tvořený dvěma triplety. Dále si měl diplomant osvojit techniku Tuning-Space Mapping a s její pomocí optimalizovat navržený diplexer. Takto získané výsledky měly být ověřeny na funkčním prototypu. V neposlední řadě se měl diplomant zabývat problematikou syntézy obecné topologie filtru. Na úvod musím konstatovat, že zadání DP je natolik rozsáhlé, že by vydalo za dvě samostatná témata. A tak srozumitelně popsat celou problematiku na padesáti stranách je prakticky nemožné. Což je bohužel hlavní nedostatek této DP. A je to škoda, protože diplomant očividně odvedl kus povedené práce v oblasti mikrovlnných filtrů, která mimo jiné znamenala i prokousání se ne zcela triviální matematikou a vytvoření originální aplikace v Matlabu. Už to samo o sobě by vydalo za kvalitní diplomovou práci. Jen to lépe prodat. Jestli se některé DP vyznačují zbytečným opisem základních vztahů a obecně známých skutečností, tak tady tomu je zcela naopak. Postrádám popis jednotlivých kroků při syntéze vazební matice včetně komentářů. Dále srozumitelnější popis metody TSM a její aplikace a v neposlední řadě i podrobnější přehled koaxiálních filtrů a jejich topologií. Je škoda, že diplomant nevěnoval sepsání DP více času. Graficky je práce úhledná včetně dostatečně kvalitních převzatých obrázků. V textu se objevuje jen málo překlepů a drobných nepřesností. DP doporučuji k obhajobě. Otázky k obhajobě: - co je to kanonická topologie? - Jak je zajištěna konvergence při optimalizaci filtru z kap. 4?

Navrhovaná známka
B
Body
88

eVSKP id 65726