NETREFOVÁ, K. Archiv+ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Kristek, Jan

Klára je schopná přicházet s překvapivými a zároveň velmi přímočarými nápady a řešeními. V průběhu semestru pracovala v postupných „skocích“, kdy období hledání a testování úvah, střídaly rychlé a produktivní momenty. Teto Klářin modus vivendi, pak v závěru semestru vedl k velkému tlaku, jenž však zdárně zvládla a dokončila projekt ve vysoké kvalitě po koncepční i technické stránce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 100 Studentka pracovala v průběhu semestru pravidelně, samostatně a s maximálním osobním nasazením.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Ponešová, Barbora

Oceňuji snahu studentky o pokus zachovat současné budovy v maximální možné podobě. Tato ambice se však ve finále stala limitující pro naplnění charakteru soudobé instituce. Slabinou projektu jsou některé dispoziční nesrovnalosti a nedomyšlené konstrukčně technické řešení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Urbanistické řešení vychází ze stávajícího uspořádání parcely. Oproti současnosti se otevírá zadní část pozemku terasou kavárny ke Špilberku, což ji činí atraktivní pro veřejnost. Škoda, že návrh také více nepracuje s nezastavěnými plochami. Oba vnitřní dvory tak působí spíše utilitárním dojmem.
Provozní řešení C Nově vkládané funkce jsou umístěny ve stávajících stěnách. Historické vrstvy jsou pouze očištěny a rozšířeny o aditivní nástavbu. I přes původní spletitý půdorys se studentce daří oddělit provoz archivu a dalších veřejných funkcí. Dispoziční řešení vykazuje několik nesrovnalostí: Z doložené dokumentace není zřejmé, jak fungují prostory při vstupu z ulice Údolní - 1.01 zázemí a 1.02 hala. V navazujících prostorách se objevuje hala galerie, zde postrádám zázemí návštěvníků (šatna, recepce / pult s prodejem vstupenek). V druhém nadzemním podlaží chybí hygienické zázemí zaměstnanců kavárny a není jasné, jak probíhá zásobování kavárny (výtah?). WC pro hendicap 2.02 se jeví jako poddimenzované. Společné WC pro zaměstnance (muži a ženy) se navrhuje v provozech do 5 zaměstnanců. Je tomu tak i v případě ve 4.NP? Pokud ano, pak je denní místnost poněkud velkorysá. Ve stejném patře jsou i místnosti pro fotografa (fotoateliér) a digitalizaci, což je v dnešní době prakticky totéž. Provozní propojení místností pro digitalizaci a badatelnu napovídá, že by digitalizací studentka mohla myslet spíše copy centrum pro návštěvníky, ale to se už pouštíme do úrovně spekulací. Každopádně je pro fotoateliér nevhodné denní osvětlení (čtyři okna) - jak pro fázi focení, tak následujíc postprodukci. Otázkou dále je, jestli se exponáty z různých podlaží pro fotografování (tedy digitalizaci) budou vždy dopravovat nákladním výtahem a dále přsouvat přes depozitář 4.04, místnosti 4.03 a 4.15?
Technicko konstrukční řešení C Konstrukční a materiálové řešení odpovídá celkovému záměru - odlišit původní a nové konstrukce. Z doloženého detailu vyplývá, že původní cihelné zdivo má tloušťku 480mm. Vzhledem k předpokládanému tepelnému odporu obvodového zdiva se mi zdá zbytečné do něj vsazovat okna s izolačním trojsklem. Bude exteriér původního zdiva omítnut? Z vizualizací je patrná spíše varianta odrhnutí pláště na cihlu a penetrace. Není jasné, jak bude provedeno posazení nové betonové nosné konstrukce na původní zdivo, což se zřejmě neobejde bez horizontálního ztužení v daném místě a vyrovnání cihlového okraje zdiva (viz detail!).
Architektonické řešení B U celkového konceptu oceňuji radikální přístup v separaci archiválií a okolního života. Pokus o intaktní zacházení se stávajícími budovami se mi zdá zajímavý, ale při bližším zkoumání provozu se zdá, jako by nová funkce byla příliš sevřená a „nemohla se nadechnout“. Metafora o manufaktuře materializovaných dat v průvodní textové zprávě se mi zdá trochu zavádějící a snad až příliš znejasňující jednoduchý princi oddělování: staré versus nové, archivní versus živé, atd.
Formální úroveň B Po formální stránce je práce zvládnutá dobře, v půdorysech najdeme dojemně srovnané bačkůrky v šatnách pro zaměstnance nebo hrnečky na barovém pultu. Celku lehce škodí drobné nepřesnosti v legendách (prohozené názvy místností nebo vynechané místnosti v popisu). Za úvahu by stálo doložení perspektivy některého z interiéru (jejich podoba je znázorněna spíše schematicky). U rekonstrukcí bych doporučila doložit výkresy bouraných a nových konstrukcí, je trochu nepraktické porovnávat návrh s původním stavem na dvou různých výkresech.
Navrhovaná známka
C
Body
79

Otázky

eVSKP id 110997