JANÍČEK, M. Tepelné stárnutí nanokompozitů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Ve své bakalářské práci se student zaměřil na problematiku nanokompozitních materiálů na bázi epoxidové pryskyřice. Úkolem studenta bylo vyrobit experimentální vzorky, jejichž matrici tvořila zalévací epoxidová pryskyřice a plnivem byly nanočástice oxidu hlinitého. Na vytvořených vzorcích nanokompozitu sledoval změny vybraných elektrických vlastností v závislosti na stárnutí obsahu nanoplniva. Je nutno ocenit, že student při zpracovávání bakalářské práce projevil mimořádnou odpovědnost a samostatnost. Velmi dobře se orientoval v zadané tématice, jak po stránce teoretické, tak i praktické. Po celou dobu zpracovávání bakalářské práce pracoval student pečlivě a svědomitě.
Cílem předložené bakalářské práce je studium vlastností, především elektrických, epoxidové pryskyřice plněné nanočásticemi oxidu hlinitého v průběhu tepelného stárnutí, příprava souboru zkušebních vzorků s různým hmotnostním procentem zvoleného plniva, měření vybraných elektrických vlastností, jejich vyhodnocení a diskuze výsledků. Student Martin Janíček zpracoval svůj závěrečný vysokoškolský projekt v rozsahu 45 stran, včetně přehledu použitých literárních zdrojů a seznamu symbolů používaných v textu. Seznam symbolů není kompletní, např. tabulky Tab. 2 a Tab. 3 obsahují nevysvětlené symboly. Vlastní dokument je rozčleněn do čtyř hlavních kapitol a doplněn úvodem do studované problematiky a závěrem shrnujícím význam provedených experimentů (kapitola Závěr se podle ČSN nečísluje). První tři kapitoly jsou teoretické a poměrně podrobně popisují strukturu kompozitních a nanokompozitních materiálů, jejich mechanické a elektrické vlastnosti. Ve čtvrté, prakticky zaměřené kapitole jsou uvedeny postup přípravy zkušebních vzorků, použitá metodika měření některých elektrických vlastností, především vnitřní rezistivity, ztrátového činitele a relativní permitivity, v průběhu degradace teplotou (200 °C). Dále jsou zde, formou přehledných tabulek a grafických závislostí, shrnuty výsledky experimentů. V tabulce Tab. 4 chybí jednotky. V grafických závislostech by mohla volba měřítka lépe ukázat rozdíly v naměřených hodnotách a tím potvrdit předpoklad, že již malá množství plniva v podobě nanočástic určitým způsobem, byť jen velmi nepatrně, ovlivní vlastností epoxidové pryskyřice, ke které byla přidána. Předložená práce je sepsána přehledně a pečlivě, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni, vykazuje pouze některé, především formální nedostatky. Požadavky zadání byly v zásadě splněny. Podrobněji měl být, v souladu se zadáním, vytvořen přehled metod pro sledování elektrických vlastností elektroizolačních materiálů. Předložená bakalářská práce a její zpracování splňují základní požadavky, kladené na závěrečnou vysokoškolskou práci, nutné pro doporučení práce k obhajobě. Výsledky provedených a vyhodnocených experimentů jsou jednoznačně využitelné při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav s nanočásticemi.
eVSKP id 67127