GOTTWALD, P. Měnič pro fotovoltaické panely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student zpracoval diplomovou práci zabývající se návrhem a realizací měniče (střídače) pro fotovoltaické panely. Student pracoval naprosto samostatně. Bohužel díky tomu text práce mohu hodnotit spíše jako oponent než jako konzultant. I proto výsledná podoba plně nevyužívá svého potenciálu. Nicméně student při řešení diplomové práce prokázal své odborné znalosti a dobře se orientuje v dané problematice (což dokládá detailním popisem vlastního návrhu).Velmi kladně hodnotím skutečnost, že text práce je psán v anglickém jazyce a i když by bylo možné vytknout mírné nedostatky, zcela splňuje požadavky kladené na diplomovou práci. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.
Návrh a realizace měniče pro fotovoltaické panely vyžaduje dobré znalosti obvodové techniky a schopnost systémového přístupu k návrhu celého zařízení. Zadání předložené práce bylo obecné a poskytlo velkou variabilitu možných řešení. Na základě podrobného rozboru vlastností různých typů měničů byla zvolena koncepce s blokujícím měničem a spínaným můstkem pro generování střídavého napětí. Tato koncepce odpovídá standardnímu zapojení měničů pro malé a střední výkony a lze jí považovat za optimální. To potvrzuje také účinnost získaná ze simulací a z měření na funkčním vzorku. Předložená diplomová práce má 86 stran včetně 14 stran příloh. V přílohách jsou schémata pro simulace, výkresy plošných spojů, celková schémata zapojení a výpis materiálu. Je použito 20 odkazů, které jsou citovány především v první části. Práce je psána srozumitelnou angličtinou bez závažných chyb a neobratných formulací. V textu práce se vyskytují drobné chyby způsobené pravděpodobně nedostatkem času při jejím dokončování: Na str. 33 je v rovnicích (19) až (22) proveden návrh transformátoru pro kmitočet 100 kHz. V textu je však uveden pracovní kmitočet 50 kHz. V rovnici (20) není provedeno naznačené umocnění celé závorky s koeficientem . Schémata převzatá přímo z návrhových systémů jsou většinou velmi obtížně čitelná. Za běžnou úrovní diplomových prací pokulhává i provedení některých obrázků. Většina výsledků udávaných v práci byla získána pomocí simulací. Měření na funkčním vzorku měniče je věnována krátká kapitola “5 Measurement results“ na stranách 60 až 65. V této kapitola jsou naměřené průběhy a obrázek pracoviště ale popis experimentu je velmi stručný. Nevyplývá z něj například jaké bylo zapojení funkčního vzorku měniče. Jediné kompletní schéma celého měniče je přitom uvedeno v souvislostí se simulací a je na obr. 23. na str. 44. V prezentovaných výsledcích není rozdíl mezi výsledky naměřenými na vzorku měniče a výsledky získanými simulací dostatečně zdůrazněn. Například celková účinnost 94,7 % udaná v kapitole 9. Conclusion byla získána ze simulací. Na vzorku měniče však byla naměřena účinnost 92%. Tyto výsledky nejsou mezi sebou porovnány a z rozdílných hodnot nejsou učiněny žádné závěry. Výše uvedené nedostatky však celkovou úroveň práce významně nezhoršují. Pan Gottwald vypracováním své diplomové práce prokázal, že je schopen samostatně vyřešit složitý úkol technického charakteru. Zadání bylo v plném rozsahu splněno.
eVSKP id 93999