URBÁNEK, Š. Optimalizace procesu svařování nízkotlakých trubkových sad [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Sigmund, Marian

Předložená práce s názvem "Optimalizace procesu svařování nízkotlakých trubkových sad" se zabývá reálnou optimalizací svařování konkrétních dílů ve firmě, kde autor pracuje. Práce je rozdělena do tří kapitol, technicko-ekonomického zhodnocení (dle mého názoru mohla být kapitola čtyři) a závěru. Po úvodním rozboru zadání, včetně představení společností Bosh a konkrétně Bosh Rexroth a výrobního sortimentu. Následuje představení svařovaného výrobku, včetně trubkových sad i literární rešerže použité technologie svařování, parametrů (postupů svařování) a použitých materiálů a jejich svařitelností. Praktická část řeší zhodnocení současného stavu výroby, včetně rozšíření svařovny (nový layout) potřebný k realizaci otimalizace. Následuje v souvislostech s postupy svařování, svařovacími plány a svařovacími knihami (welding book doporučení do názvu podkapitoly uvádět český název svařovací kniha) s konkrétní trubkovou sadou tvorba interní instrukce svařování, včetně měření normativu času výroby trubkové sady. Technicko-ekonomické zhodnocení řeší finanční i procentuální návratnost investice k realizovaným zakázkám. Závěr shrnuje vše podstatné, včetně informace o počástku realizace návrhu autorových opatření k optimalizaci začátkem podzimu roku 2022. Z úvodu, rozboru, prakticky z celé práce i závěru, vzhledem k určitému explicitnímu vyjadřování autora, je znát, že autor ve firmě pracuje. Pokud řeší i kapacitní plánování a změny layoutu svařovny a odpovědnosti jiných oddělení v souvislostech, vypovídá i o určitých manažerských dovednostech autora. Z hlediska formálních náležitostí jsem nenašel žádné velké nejasnosti mimo číslovaného počty stran úvodu, závěru, citací a seznamů. Z odborného hlediska bych měl pár připomínek: obr. 24 Diagram ARA, ale svářeči používají ARA in situ diagram ze svarového kovu. ISO 15608 není celý název zmíněné normy. Ve WPS zmíněno formování plynem u černého materiálu, není špatně – může být formováno i u černých materiálů. Každopádně musí být u korozivdorných materiálů, pokud by bylo možno svařovat černé materiály (trubky) bez formování znamenala by možná úspora času svařování trubkových sad. Jinak nemám k práci dalších připomínek. Autor práce zapracoval do finální verze všechny připomínky z firmy i včetně připomínek vedoucího. Konzultace řešil autor více s kvalitáři a svářecím dozorem ve firmě, než s vedoucím prakticky až měsíc před odevzdáním práce. Na tuto skutečnost byl autor upozorněn a bohudík to nemělo vliv na úroveň a odbornost diplomové práce. Jak jsem upozorňoval i při konzultacích, tím že práce je firemní a autor ve firmě pracuje, nemusí být laikům a ne úplně znalým například tlakové direktivy PED a souvisejících norem kvality, zcela znám a jasný firemní systém výroby. Toto autor myslím jasně zohlednil, zapracoval a vysvětlil do své diplomové práce a tím pádem splnil zadání a cíle práce. A proto jeho práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Kubíček, Jaroslav

Předložená práce Bc. Štěpána Urbánka se dle názvu zabývá optimalizací procesu svařování nízkotlakých trubkových sad. V úvodu a rozboru zadání se vcelku široce věnuje využití a procesu výroby nízkotlakých trubkových sad pro hydraulické agregáty ve společnosti Bosch Rexroth spol. s r.o. Literární studie metody TIG je z pohledu ručního svařování dostatečná. Také rozbor svařitelnosti vyhovuje požadavkům zadání, i když svařitelnost korozivzdorných ocelí je jen povrchní. V praktické části je proveden rozbor toku výroby trubkových systémů se stanovením hlavních problémů při rozšíření výroby. Stěžejní část je časový snímek 5 vzorkových svarů s různými rozměry trubkových polotovarů. Optimalizace vlastního procesu svařování v této části schází. Technicko-ekonomické hodnocení je velmi povrchní a nepopisuje, k jakým účelům budou náklady na optimalizaci využity. Například u nového vybavení svařovny v hodnotě 25.000 EURO (cca 620.000Kč) není uvedeno žádné nové zařízení. Práce má několik překlepů – str. 31 vzorec 2.3 místo Cr+Cu je tam Cr+C, a v tab. 6 u metody B mám být obsah Cr max1,5% místo max.0,7%. Závěr stručně shrnuje obsah DP. Připomínky: Vzhledem k plánovanému navýšení kapacity svařování nízkotlakých potrubí a zefektivnění stávajícího procesu svařování, bych předpokládal inovaci ručního svařování na mechanizované. V současnosti se trubkové systémy těchto objemů, co předpokládá projekt, dají svařovat orbitálním TIG svařováním s mechanizovaným podáváním studeného drátu a u velkých tlouštěk stěny s tzv. horkým drátem, který zvyšuje výkon navařené až 4x. O těchto možnostech inovace svařovacího procesu není v DP vůbec zmínka. V experimentu bych předpokládal provedení a vyhodnocení samotného svarového spoje.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 139672