HASTÍK, M. Spirometrická měření v prostředí LabVIEW [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student se měl zabývat spirometrickým měřením. Student v rámci své práce předkláda teoretický rozbor, ve kterém popisuje principy spirometrických měření. Zabývá se způsoby diagnostiky dýchací soustavy. V praktické části práce navrhl a implementoval program v prostředí LabVIEW, který využívá spirometrický senzor a rozhraní LabPro. Navržený program uživateli umožňuje měření zpracování spirometrických křivek, jejich uložení. Představený program je plně funkční a najde uplatnění ve výuce praktických cvičení. Drobnou výhradu mám jen ke kompenzaci teploty vydechovaného vzduchu. Student k práci přistupoval s průměrnou aktivitou, konzultací využíval spíše v posledních fázích práce. Přes tyto drobné výtky je zadání práce splněno.
Student Matěj Hastík měl za cíl vytvořit spirometrický přístroj za použití systémů LabView a Vernier, a v návaznosti na tento spirometr pak návod k laboratorní úloze. Teoretická část práce je podrobná a vychází z množství zdrojů, které bohužel nejsou v samotném textu příliš odkazovány, ač je nalezneme v seznamu literatury. Rovněž je znát, že minimálně některé části práce prošly závěrečnou korekturou spíše zběžně. Perlu v tomto ohledu představuje věta na str. 7: "Hned po prvním nádechu po narození se plíce naplní vzduchem a tento vzduch už v plicích zůstane navždy". V části popisující spirometr navržený studentem dominuje grafický materiál popisující návrh software. Absence podrobnějšího rozboru přesnosti měření je vzhledem k zadání pochopitelná. Vynásobení všech hodnot konstantou 0,7 se však nezdá být řešením ve smyslu "kompenzace rozdílného objemu nadechnutého a vydechnutého vzduchu". Návod pro laboratorní úlohu nakonec zarazí tykáním. Přes zmíněná negativa je nutno konstatovat, že vytvořený spirometr je funkční a zadání je převážně splněno.
eVSKP id 65381