ZÁLEŠÁK, M. Počítačové modelování úloh přenosu tepla s fázovými přeměnami v MATLABu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Klimeš, Lubomír

Tématem bakalářské práce Martina Zálešáka bylo počítačové modelování úloh přenosu tepla s fázovou přeměnou v MATLABu. Student splnil všechny body zadání práce na vysoké úrovni. Oceňuji, že student dokázal prohloubit své teoretické znalosti z matematické analýzy, numerických metod a termomechaniky a následně tyto znalosti aplikoval při programování počítačových modelů. Hlavním přínosem práce jsou vytvořené počítačové modely pro prostředí MATLAB, které umožňují simulovat přenos tepla v materiálech s fázovou změnou. Student využil analytického řešení pro ověření činnosti svých modelů a následně modely použil pro numerické experimenty, jejichž výsledky vyhodnotil a okomentoval. Vznikla tak ucelená práce, která může být použita zájemci o problematiku modelování úloh s fázovými změnami jako úvodní text. Autor práce pracoval dlouhodobě, systematicky, iniciativně, pečlivě a pravidelně postup řešení konzultoval s vedoucím práce. Student využil dostatečné množství zdrojů, přičemž mezi ně patří i odborné učebnice a vědecké časopisecké články publikované v anglickém jazyku. Student prokázal schopnost samostatné práce, splnil všechny body zadání, práce obsahuje všechny náležitosti a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mauder, Tomáš

Bakalářská práce pana Martina Zálešáka s názvem počítačové modelování úloh přenosu tepla s fázovými přeměnami v MATLABu si klade za cíl vytvořit rešerši základních numerických metod pro modelování úloh s fázovými přeměnami, implementovat vybrané numerické metody v programu MATLAB a následně vyhodnotit výsledky simulací. Práce je členěna přehledně do pěti kapitol včetně závěru. V úvodu autor popisuje základy přenosu tepla včetně matematického odvození parciální diferenciální rovnice vedení tepla v tělese a jeho analytického řešení v jednom rozměru. Dále odvozuje numerickou diskretizaci pomocí metody kontrolních objemů v 1D a 2D. Kapitola třetí popisuje základní metody modelování fázové přeměny. Kapitola čtvrtá potom ukazuje výsledky numerické simulace, porovnání numerické a analytické metody a porovnání přenosu tepla bez a s fázovou přeměnou. Závěrem autor shrnuje dosažené výsledky. V dodatcích práce jsou potom zdrojové kódy v programu MATLAB. Práce je graficky na dobré úrovni, pouze obrázek 1.1 by mohl být vložen ve větším rozlišení. V kapitole 1.7 je odvozena finální forma parciální diferenciální rovnice přenosu tepla vedením v tělese (1.13, 1.14). Pro úplnost úlohy by ale bylo vhodné doplnit rovnici o podmínku počáteční a podmínky okrajové. Především proto, že v pozdějším textu s těmito podmínkami autor pracuje. Podkapitola 1.8 uvádí analytické řešení 1D vedení tepla v tyči, které nesouvisí přímo se zadáním bakalářské práce. Ta se má věnovat úlohám se změnou fáze, ale ta v analytickém řešení nijak nevystupuje. Tuto část měl autor spíše vložit do dodatků. V kapitole 2 autor diskretizuje diferenciální rovnici z kapitoly 1, přičemž zmiňuje, že existují dvě formy numerické metody – explicitní a implicitní. Když opomenu fakt, že jich existuje více, mohl by autor v textu alespoň více popsat jejich rozdíly. Autor však dále uvažuje pouze explicitní metodu, protože jak popisuje je výpočetně jednodušší. Nicméně za cenu její stability což autor dále nespecifikuje. Bylo by vhodné podmínku stability v textu uvést. Diskretizaci 2.3 – 2.10 autor vytváří numerickou formu pouze pro ekvidistantní prostorové dělení, což v textu přímo nezmiňuje. Možná by bylo lepší rovnice vyjádřit pro obecné prostorové kroky. Práce s literaturou je na dobré úrovni, 13 zdrojů je vzhledem k rozsahu práce dostačující. Slabší místo práce je kapitola 3, která by mohla být rozsáhlejší vzhledem k zadání bakalářské práce. Kladně hodnotím přiložený numerický kód v MATLABU. Práce je po formální stránce logicky členěná, splňuje požadavky na grafickou formu a cíle v ní zadané pokládám za bezezbytku splněné, proto jí doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 92377