BAŘINKA, M. Posouzení pracoviště výrobní linky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Tůma, Zdeněk

Dle mého názoru rešeršní část obsahuje nadbytečné kapitoly nepřímo související s tématem práce (typy výroby apod.) avšak je splněn jeden z cílů práce, kdy je zhodnocen současný stav poznání v oblasti navrhování výrobních linek. Dále se práce zabývá zhodnocením výrobní linky vybrané samotným autorem. Autor uvádí, že pro zhodnocení využívá metodu RULA, ale v samotném zhodnocení není uvedeno, jak tuto metodu aplikoval a odkud odečítal např. úhly mezi končetinami. Přesto musím ocenit, že byly doplněny nápravné opatření pro snížení ergonomického rizika v každém zkoumaném uzlu. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Knoflíček, Radek

K oponování předložená BP se zabývá zhodnocení současného stavu poznání v oblasti navrhování výrobních linek, zejména z hlediska ergonomie. Podrobným studiem BP lze konstatovat, že cile dle Zadání byly splněny. Jelikož se jedná o průnik závěrečné práce charakteru rešeršního s prezentací dosavadních znalostí a zkušeností autora BP, je patrné, že byl udělán kus dobré práce s logickým uspořádáním díla od známého k neznámému, což jsou v závěru BP uvedena ona doporučení pro praxi. Teoretická část práce obsahuje literární rešerše v BP řešené problematiky, se zaměřením na charakteristiku výroby jako klíčového procesu v podniku a popis způsobu sestavení návrhu výrobního systému, na seznámení s podstatou a vybranými nástroji štíhlé výroby a dále s ergonomií jako disciplínou, která se zabývá přizpůsobením pracovních podmínek výkonnostním možnostem člověka. Na stávající úrovni vědení je v BP nastíněn i právní rámec ergonomie, hodnocení a prevence ergonomických rizik a podrobně popsána metoda RULA, která je dále využita v praktické části práce. Praktická část BP pojednává o konkrétní s. r. o. na Kyjovsku, která je v současné době největším producentem lamelových roštů na tuzemském trhu. Praktická část práce obsahuje popis montážní linky na výrobu lamelových roštů, ergonomickou analýzu pracovišť předmětné výrobní linky, jejíž součástí jsou také opatření navrhovaná na základě zjištěných poznatků a následné vyhodnocení a doporučení pro praxi. BP považuji za velmi zdařilou a celkem přínosnou. Je zřejmé, že autor BP má výrobu lamel zvládnutou a dokáže se znalostmi vhodně nakládat. Doporučení pro praxi je napsáno srozumitelně, i když bych se do budoucna přimlouval za jednoznačnější heslovitost pokynů, jako stručný, ale jednoznačný návod jak provést to, či ono, za rozumný čas a přijatelné finanční náklady. K obsahu a fomě BP nemám závažných výhrad a jsou splěny nároky na ni kladené.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 125132