TERTINSKÁ, M. Vliv solí na hydrolytickou stabilitu biopolymerních nosičů s antibakteriálními látkami [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Vojtová, Lucy

Diplomová práce Martiny Tertinské (71 stran) je napsaná celkem kvalitně anglicky. Veliký počet (99) odkazů použitých v literární rešerši svědčí o velice dobré práci s klíčovými slovy a anglickým textem. Literární rešerše je zaměřena především na biopolymery vhodné pro hojení ran včetně jejich možné modifikace antimikrobiálními enzymy (enzybiotikami). V navazující experimentální části se studentka zabývala především vlivem různých solí a pufrů na přípravu a stabilizaci lyofilizátů včetně jejich chemicko-fyzikální charakterizace. Připravené porézní vzorky byly podrobeny sledování uvolňování enzybiotika ve fyziologických podmínkách pomocí UV-VIS včetně stanovení rychlostních kostant. Lyofilizáty potvrdily vysokou účinnost vůči bakteriálním G+ kmenům bez závislosti na použité soli. Studentka konzultovala práci poctivěji až v jejím závěru, mohla být více samostatná a aktivní. Také interpretace výsledků a jejich diskuze mohla být podrobnější. Nicméně, zadání práce splnila studentka v celém obsahu. Na základě výše uvedených skutečností navrhuji celkovou známku výborně (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Brtníková, Jana

Předložená diplomová práce studentky Martiny Tertinské o celkovém počtu 71 stran se zabývá studiem vlivu koncentrace vybraných solí na hydrolytickou stabilitu biopolymerních nosičů obohacených antibakteriálním enzymem. Vzhledem k neustále se zvyšující rezistenci řady kmenů bakterií (např. methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus - MRSA) k běžně používaným antibiotikům je stále více vyvíjen tlak na náhradu antibiotických preparátů jiným typem vhodných antimikrobiálních terapeutik, kdy jako jedna z možností se nabízí využití izolovaných antibakteriálních enzymů. V rámci této práce byl studován jeden ze zástupců těchto antibakteriálních enzymů, a proto považuji obsah diplomové práce za velice aktuální a přínosný pro výzkum v dané oblasti. Práce je členěna logicky a je sepsána v anglickém jazyce na velmi dobré úrovni. Literární rešerše se zabývá přehledem aktuální situace léčby infikovaných ran a podává souhrn biopolymerních materiálů, které v kombinaci s vhodnými antibakteriálními látkami jsou potenciálně využitelné jako antimikrobiální kožní kryty. Celkový počet odkazů vypovídá o dobré orientaci v zahraniční literatuře. Cílem experimentálních prací bylo najít optimální nastavení a koncentraci vhodných solí, které budou na jedné straně zajišťovat dostatečnou stabilitu antibakteriálního enzymu a na druhé straně umožní přípravu biopolymerních nosičů s požadovanou stabilitou. Připravené kompozitní biomateriály byly charakterizovány z hlediska morfologie (porozita, velikost pórů) a fyzikálně chemických vlastností (hydrolytická stabilita, botnání a vliv různých koncentrací na stabilitu vzorků). Součástí měření bylo stanovení antibakteriální aktivity použitého antibakteriálního enzymu a sledování kinetiky jeho uvolňování. Veškerá naměřená data byla přehledně zpracována, graficky vyhodnocena a podrobně oddiskutována. Závěrem shrnuji, že zadání diplomové práce bylo splněno v plném rozsahu a i přes drobné formální nedostatky a překlepy doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124169