LIBRA, M. Elektrické vlastnosti nanokompozitů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Ve své diplomové práci se diplomant zaměřil na problematiku nanokompozitních materiálů na bázi epoxidové pryskyřice. Úkolem studenta bylo vyrobit experimentální vzorky, jejichž matrici tvořila zalévací epoxidová pryskyřice a plnivem byly nanočástice oxidu titaničitého a oxidu hlinitého. Na vytvořených vzorcích nanokompozitu sledoval změny vybraných elektrických vlastností v závislosti na teplotě a obsahu nanoplniva. Diplomant provedl poměrně rozsáhlý experiment s velkým počtem měření. Je nutno ocenit, že student při zpracovávání diplomové práce projevil mimořádnou odpovědnost a samostatnost. Velmi dobře se orientoval v zadané tématice, jak po stránce teoretické, tak i praktické. Je nutno ocenit velmi iniciativní práci při vyhledávání dostupné literatury k dané problematice. Po celou dobu zpracovávání diplomové práce pracoval student pečlivě a svědomitě.
Předložená diplomová práce se zabývá problematikou vlivu plniv, v podobě nanočástic, na elektrické vlastnosti kompozitních izolačních materiálů. Práce je sepsána v rozsahu 52 stran, včetně seznamu použité literatury a přehledu v textu použitých symbolů. Diplomant rozdělil práci do devíti kapitol, včetně úvodu do studované problematiky a závěru, shrnujícího výsledky provedených experimentů. Teoretická část práce vymezuje pojmy kompozitní a nanokompozitní materiál, jako spojení epoxidové pryskyřice s vybranými nanoplnivy, uvádí jejich elektrické vlastnosti a možné aplikace. Experimentální část, shrnutá v sedmé kapitole, charakterizuje výrobu zkušebních vzorků epoxidové pryskyřice, jako matrice, plněné různým hmotnostním procentem oxidu titaničitého a oxidu hlinitého, včetně popisu použité formy. V dalším jsou popsány příprava vzorků k měření, metodika sledování vybraných elektrických vlastností, především relativní permitivity, ztrátového činitele a vnitřní rezistivity, v teplotních závislostech, a jejich zpracování formou přehledných tabulek a grafických závislostí. Na základě analýzy výsledků měření vlastností zkušebních vzorků se ukazuje, že již malá množství plniva, ve formě nanočástic, mohou měnit vlastnosti epoxidové pryskyřice, ke které jsou přidána. V práci postrádám podrobnější matematickou a fyzikální interpretaci dosažených výsledků. Předložená práce je sepsána přehledně a pečlivě, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na velmi dobré úrovni. Práce vykazuje některé nedostatky, např. - úvod a závěr se podle ČSN nečísluje - literární zdroje nejsou řazeny, ani abecedně (podle příjmení prvního autora), ani podle pořadí citování v práci - na straně 19 je uvedený literární zdroj u obrázku 3 jiný než v průvodním textu - nejednotně jsou uváděny jednotky a značky veličin. Požadavky zadání byly splněny. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují zásadní požadavky, kladené na závěrečnou vysokoškolskou práci, nutné pro doporučení práce k obhajobě. Výsledky provedených a vyhodnocených experimentů mohou být využitelné při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav s nanočásticemi.
eVSKP id 67170