KUBĚNA, M. Vhodnost modelování skutečného modelu půdy náhradním jednovrstvým nebo dvouvrstvým horizontálním modelem půdy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Předložená diplomová práce se věnuje kvantifikování možné chyby způsobené nevhodným modelování půdy při návrhu zemničů. Ke kvantifikování takovéto možné chyby student využil simulačního programu Ansys Maxwell, kde provedl simulovaná Wenneora měření rezistivity půdy pro různé modely půdy a pro různé konfigurace měření. Jako referenční, a nejčastěji používaný model půdy pak byl použit dvouvrstvý horizontální. Ke kvantifikaci chyb byl simulován zemnič umístěný jak v daném specifickém modelu půdy (vertikální, s nehomogenitou, třívrstvý) tak v referenčním dvouvrstvém. Samotná práce se svým charakterem podobá zprávě smluvního výzkumu, kdy od studenta byl očekáván výběr možných modelů půdy a jejich tvorba v programu Ansys Maxwell, volba parametrů jednotlivých vrstev půdy a konfigurací měření, umístění jednoduchého zemniče do modelovaného a jemu odpovídajícímu referenčnímu dvouvrstvému horizontálnímu modelu půdy a následná analýza získaných výsledků. Z hlediska samotné práce pak lze konstatovat, že student tyto požadavky naplnil. Nicméně co je trochu škoda je, že v práci mohlo být analyzováno víc variant modelů půdy a i s jinými konfiguracemi měření. Současné výsledky tak dávají určitý náhled, jak velké chyby lze očekávat, nicméně stále lze spatřovat prostor pro další simulace a pokrytí dalších variant. Co lze na práci ocenit je studentův detailní popis samotného provedeného modelování, který může posloužit kupříkladu dalším studentům pro seznámení se s modelováním uzemnění v programu Ansys Maxwell. U studenta lze dále ocenit při tvorbě práce také schopnost pracovat takřka výhradně s cizojazyčnou literaturou, osvojit si modelování pomocí programu Ansys Maxwell a naučit se jej skriptovat v jazyce Visual Basic Script. Naopak, práci lze vytknout nepříliš šťastnou strukturu stěžejní kapitoly 8, kde lepší srozumitelnosti prezentovaných výsledků mohlo být dosaženo např. vhodnější struktury podkapitol. Dále některé obrázky mohly být v lepší kvalitě. V samotné práci se vyskytuje menší množství gramatických a stylistických chyb. Diplomovou práci doporučuji ohodnotit stupněm B 80 bodů.
Předložená diplomová práce se zabývá měřením rezistivity půdy a vytvářením zejména náhradních dvouvrstvých modelů pro potřeby hodnocení zemního odporu zemnících soustav. V práci je provedena řada simulací, které analyzují vliv nehomogenity rezistivity půdy na estimaci dvouvrstvého modelu, který lze využít pro potřeby posuzování bezpečnosti zemnících soustav. Pro výpočet zdánlivé/průměrné rezistivity půdy je využíváno grafické rozhraní GUI, které bylo vytvořeno v prostředí Matlab v rámci jiné DP. Kladně hodnotím velké množství simulací, které umožní případným čtenářům získat představu o vlivu nehomogenity půdy na výpočtové zemní odpory zemnících soustav. Na druhou stranu negativně hodnotím kvalitu zpracované práce a nedostatečnou analýzu výsledků resp. doporučení pro zlepšení metodiky měření rezistivity, což zbytečně snižuje její kvalitu. Práce je dále charakteristická nedostatečným popisem uvedených vzorců, kde zejména postrádám vysvětlení použitých veličin a jejich nejednoznačnost (stejný symbol je využíván pro různé parametry) tyto nedostatky značně ztěžují orientaci v prezentovaných výsledcích. Dále bych mimo práci se symboly vytkl i kvalitu použitých obrázků. Práce dále obsahuje řadu chyb a nepřesností, které jsou naznačeny níže. S ohledem na sníženou úroveň kvality textu hodnotím práci 75 body. Chyby a nedostatky: Chybí citace vzorce 4.3 a 4.4 a popis veličin Str. 17 – není uvedeno co znamená symbol z a jeho vztah k h Kap 3.2 – chyba v číslování u odkazu na Obr. 4 Vzorec 4.8 – úhel beta je pravděpodobně úhel omega v obrázku 10. na který je odkazováno Ve vzorcích 8.2 a 8.3 není vyčísleno dotykové napětí, ale EPR - podobná formulace s odkazem na Obr. 37 může být zavádějící Str. 48 – je uvedeno že: „ odpor je sváděn do země s větší vodivostí“ – daná věta je nesmyslná
eVSKP id 119191