ŠULA, M. Optimalizace procesu pájení ve výrobě přístrojových transformátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
1. Informace k zadání Diplomová práce je zaměřena na problematiku z oblasti zavádění bezolovnatého pájení do výroby transformátorů, což je důsledkem normy RoHS. Řeší bezprostředně výrobní požadavky splňující současné ekologické podmínky pro náhradu olovnatých pájek. Vzhledem k velkému množství možných řešení závislých na výběru významných jak materiálových, tak procesních faktorů byla také časově náročná. Cílem práce je vybrat takové řešení, jež bude nejen technicky ale také ekonomicky přijatelné. 2. Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Během zpracování diplomové práce chodil diplomant na konzultace dle potřeby, většinu práce prováděl ve výrobním podniku. Přitom pracoval samostatně a o stavu řešení podával dílčí informace. Lze konstatovat, že diplomová práce je zpracována v požadovaném rozsahu a má nezbytnou inženýrskou úroveň, jak po odborné, tak i po formální stránce. Drobné nedostatky jsou způsobeny spíše daným rozsahem zpracovávané problematiky. Komunikace s diplomantem byla v celém průběhu řešení bezproblémová. 3. Aktivita při dokončování Aktivita diplomanta byla rozložena do celého časového období a zdravě se stupňovala s blížícím se termínem odevzdání. Vrchol aktivity vyústil v experimentální části DP, kde je doporučeno kromě vyhodnocení a výběru materiálů také technologické uspořádání pracoviště. Přestože byl diplomant odkázán v experimentální části na výrobní prostředí, dokázal vše samostatně řešit. 4. Práce s literaturou Diplomant dokázal pracovat s dodanou literaturou a dokázal se v dané problematice dobře orientovat. Problémy mu nečinily ani cizojazyčné texty a v souvislosti s touto problematikou prokázal rovněž dobrou orientaci na webových stránkách.
Hlavním zadáním diplomové práce byla analýza současného stavu a návrh stavu nového v oblasti pájení respektive bezolovnatého pájení. Toto student splnil. Kromě toho, se také podílel na modernizaci technologického vybavení a pracovních postupů přímo ve firmě ABB. Navrhl možná řešení s ohledem na možnosti a časovou náročnost a také nastínil možný postup zavádění nové slitiny. Student byl do značné míry samostatný a opíral se o odbornou literaturu. V teoretické části diplomant správně nastínil problematiku pájení a výroby transformátorů. Oba tyto technologické okruhy jsou velmi rozsáhlé, proto nelze zazlívat, že některé části mohly být detailněji rozpracované - ku příkladu spolehlivost nebo analýza a testování pájeného spoje. V experimentální části je poměrně detailně popsán současný stav včetně používaných materiálů, vybavení a upozornění na možná rizika nebo nestandardní stavy, které se vyskytovaly. Při testování a vyhodnocování student spolupracoval jak s firmou ABB tak i s VUT velmi efektivně. Výsledky jsou přehledně prezentovány a podloženy obrázky, grafmi a tabulkami. Student navíc vytvořil HTML prezentaci, která usnadnila vyhodnocování. Diplomant poměrně samostatně vyhodnotil výsledky ze smáčecích vah, testování ve výrobě, testování na vzorkových transformátorech a další a shrnul je v závěru. Na základě toho doporučil vhodnou slitinu, která vyhovuje podmínkám výroby a byla zavedena jako standard. Nastínil i ekonomickou stránku problematiky. Po formální stránce je práce v pořádku. Velká část diplomové práce musí být utajena, protože z pohledu ABB se jedná o uchování know-how a konkurenční výhody.
eVSKP id 76759